Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract de management
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract de management

este o clauza noua in contract si as vrea sa stiu daca e legala sau nu si care sunt solutiile . Multumesc mult!
"In cauzul demisiei, se oblige pentru o perioada de 12 luni de la incheierea activitatii ca director general al companiei, sa se abtina de la activitatea lucrative care se afla in sfera de activitate a companiei sau care concureaza cu activitatile comerciale ale companiei, in nume propriu sau a unei entitati straine, pentru propriul beneficiu sau in numele unei terte parti, direct sau indirect, in orice maniera, ca angajat, ca propriu angajat sau numit de o terta parte, cu sau fara contraprestratie. Acesta se aplica impotriva oricarei personae care realizeaza activitati care concureaza cu activitatiile afaceri companiei.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Este o clauza "de neconcurenta".

Art. 1169 C.civ. - Libertatea de a contracta
Părţile sunt libere să încheie orice contracte şi să determine conţinutul acestora, în limitele impuse de lege, de ordinea publică şi de bunele moravuri.
Da, numai intrebarea mea e daca este ingradit dreptul de a munci, daca este in accord cu legea acea clauza.
Cornel Vasile, Consilier juridic
Clauza de neconcurenţă nu poate avea ca efect interzicerea în mod absolut a exercitării profesiei salariatului sau a specializării pe care o deţine.