avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Activitate mariusmeee

Activitate mariusmeee

Răspuns la discuția Problema cu vecinii
Potrivit art. 612 din Codul Civil, orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face numai cu respectarea unei distanţe minime de 60 cm faţă de linia de hotar (care desparte cele două proprietăţi), dacă nu se prevede altfel prin lege sau prin regulamentul de urbanism. Aşadar, între cele două construcţii, distanţa minimă este de 120 cm.

nu inteleg de fapt ... distanta dintre casa mea si cea noua construita trebuie sa fie 60 cm sau 120 cm ?
Răspuns la discuția Costul succesiunii
si eu sunt intr-o situatie asemanatoare, am nevoie de succesiune si nu stiu ce sa fac.Am citit cum ca s-ar putea face succesiune prin mediator, cica ar iesi mai ieftin dar si prin mediator ... tot la notar as ajunge ... unde m-ar costa destul de mult. Ce alte variante as mai avea ?
Răspuns la discuția Problema cu vecinii
Si cui ma pot adresa in aceasta situatie ?
Buna ziua, am niste vecini problematici, care si-au construit o casa.Vreau sa va intreb urmatoarele :
1).ce distanta trebuie sa fie intre o casa nou construita si alta casa existenta ?
2).pt. ca acoperisul casei nou construite este lipit de casa mea ,nu mai are unde sa puna burlanul colector de apa
3).are voie sa isi faca geam de vizibilitate care sa se vada drept in curtea mea?

Va rog din suflet sa ma lamuriti cu aceste probleme si sa imi spuneti cui sa ma adresez in aceasta situatie data. Multumesc anticipat !