avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 838 soluții astăzi
Forum Activitate iioanapana

Activitate iioanapana

Buna ziua!
Am parcat neregulamentar masina pe str. Academiei (unde este semnul cu parcare pentru taxi) in intervalul 19:00-16:00 (a doua zi). Am gasit in geam 1 nota de constatare din ziua in care am si preluat masina, iar cand am trimis datele mele de identificare pe e-mail mi s-a spus ca am fost surprinsa si in seara precenta(adica in seara in care am parcat) si sa trimit datele conducatorului auto. Daca masina nu a fost mutata si eu nu am gasit nota de constatare in geam, este legal sa primesc 2 amenzi pentru aceeasi fapta in mai putin de 24h?
Multumesc mult!
Amenintari scrise intr-un p.m., pe Facebook: "te cald in picioare", "te fac de ras", "sa fugi cand ma vezi"
Buna ziua! O persoana care, in trecut, m-a amenintat si a adus injurii la adresa mea, insa am ales sa rezolv amiabil problema, acum posteaza un anunt calomnios (oferirea unor servicii sexuale) pe un website de anunturi, folosind numarul meu de telefon si numele, cum poate fi trasa la raspundere conform legii?
Mentionez ca:
- nu am raspuns la nicio actiune impotriva mea;
- numarul de telefon apartine unei societati comerciale, nu este numarul personal;
- am dovezi scrise ale amenintarilor si injuriilor, inclusiv anuntul.
Multumesc mult!