avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1595 soluții astăzi
Forum Activitate moisaluminita

Activitate moisaluminita

Discuție Ajutor de somaj
Buna ziua,am fost angajata primariei ca asistent personal ptr. fetita mea,in urma operatiei la inima pe cord deschis,11luni si 18zile dupa care a expirat contractul si mi-au zis ca daca aveam exact un an lucrat beneficiam de ajutor de jomaj.Toate bune si frumoase, am mers totusi la somaj sa intreb si mi-au zis c-a sa fac un an s-a ma angajez jumatate de luna la o firma,sa fac un an de zile ,dupa care s-a ma duc la ei sa depun dosarul.Am umblat dupa toate actele necesare,am mers si am depus dosarul si dupa ce am stat acolo vreo 40 minute mi-au dat repartitie s-a ma angajez.Problema e ca eu vreau sa fac niste cursuri si s-a ma reprofilez pe alt domeniu.Intrebarea mea este ce se intampla mai departe daca eu refuz angajarea si ma duc la somaj cu repartitia semnata de firma respectiva ca eu refuz..I-mi da alta repartitie sau se incheie tot si se opreste dosarul ptr. somaj.Multumesc anticipat.,
ce se intampla daca nu scot certificat medico-legal?
buna ziua,am fost accidentata la un colt de cladire(mergeam sa-mi iau copilul de la scoala) unde un sofer a virat in loc la dreapta si cu spatele masinii m-a atins la umarul stang si m-a aruncat pe jos .m-am lovit la picior mi s-au rupt si pantalonii.Soferul a oprit m-a intrebat daca am patit ceva si bineinteles ca a-m ripostat si l-am intrebat:ce faci domnule ,dai peste oameni?S-a tipat la mine ca nu ma uit pe unde merg,ca dorm si s-a suit in masina si aplecat.Eram foarte speriata in urma impactului dar am reusit sa-i iau nr. masinii.Acasa i-am povestit sotului si el a sunat la politie care n-ea spus s-a chemam salvarea sa mergem la urgenta.Mana stanga ma durea foarte tare si n-o putea misca deloc,pentru ca puteam merge m-a dus sotul cu masina la urgente pentru investigatii.Acolo doctorul m-a intrebat ce s-a intamplat si a chemat politia sa dau declaratie.In urma consultatiei si a radiografiilor nu am avut nimic fracturat dar mi-au prescris 10 zile calmante(cate 5 pe zi vreo 3 feluri)si comprese cu gheata.Soferul a fost gasit i- fost suspendat permisul poe 3luni si i s-a intocmit dosar penal.N-am scos certificat medico-legal.Ce ma sfatuiti s-a fac?