avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Activitate raduflorentin97

Activitate raduflorentin97

Buna ziua,

Am intrat in posesia unei copii a titlului de proprietate si asa cum spuneam pe el este trecut doar bunicul ca singur si unic proprietar pe toate terenutile intravilane si extravilane dobandite atat prin mostenire din partea lui cat si din partea bunicii.
Titlul de proprietate a fost emis in data de 30.07.2008 fara a se face o succesiune dupa decesul bunicii, aceasta decedand in 2007. Titlul a fost emis deci fara a se face succesiunea dupa bunica.
In anul 2012 unchiul meu impreuna cu bunicul au vandut un teren inscris in titlu, incasand o suma destul de mare, teren ce era mostenire din partea bunicii iar acum cateva saptamani asa cum am mentionat mai sus au vanduc casa batraneasca impreuna cu terenul aferent catre varul meu. Desi stiu sigur ca este o donatie mascata acest act de vanzare cumparare nu cred ca se poate demonta decat ulterior anularii titlului de proprietate.:sorry:
Va rog sa ne spuneti daca exista vreo sansa sa putem anula titlul de proprietate, pentru ca se pare asta este singura noastra sansa sa putem face un pic de dreptate in impartirea mostenirii, mostenire care este la bunul plac al unchiului meu (el detine toate actele de proprietate si isi tot vinde cate unul pe fiecare saptamana).
Daca se poate sa ne indrumati si catre un avocat pentru ca nu dispunem de foarte multe resurse financiare. Daca exista vreo sansa sa recuperam ceva suntem dispusi sa cedam o parte sau in totalitate drepturile ce ni se cuvin numai sa putem face dreptate si sa le aratam ca legea nu este numai de partea lor.
Proprietatile sunt in com. Copaceni, jud. Ilfov.

Va multumesc!
Va multumesc pentru raspunsuri si sper sa nu fi facut ceva acte false atunci cand au intocmit titlul pentru ca unchiul meu era pe vremea aia acolit al primarului de atunci.
Buna ziua,
Am si eu o situatie destul de delicata, la care v-as ruga sa-mi raspundeti pentru ca nu stiu cum ar trebui sa procedez si anume:
In urma cu 8 ani bunica a decedat ramanand doar bunicul, ei au doi copii tatal meu si fratele lui. In urma decesului bunicii unchiul meu a scos, fiind functionar public in primaria din sat, titlul de proprietate cu toate terenurile si casa batraneasca numai pe numele bunicului fara sa aibe loc vreo succesiune in urma mortii bunicii. Tin sa precizez ca terenurile care sunt cuprinse in titlu au fost mosteniri de la ambii bunici in diferite cote.
Acum doi ani unchiul meu a vandut impreuna cu bunicul un teren pe care au luat banii fara sa ne anunte, dar cireasa de pe tort a venit acum doua saptamani cand bunicul a vandut casa batraneasca cu tot cu terenul aferent catre varul meu primar, casa in care familia mea a trait mai bine de 20 de ani si unde am facut imbunatatiri si anexe dar fara a avea rol sau vreun act.
Nelamurirea si intrebarea mea este daca pot desfiinta titlul de proprietate pentru ca a fost facut fraudulos fara a avea la baza o succesiune asa cum ar fi trebuit dupa moartea bunicii si sa cer si anularea actelor de vanzare cumparare plus deschiderea succesiunii.
De la primarie nu-mi elibereaza nici un act pentru al inmana unui avocat.

Va multumesc!!!