avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1011 soluții astăzi
Forum Activitate STERGAR

Activitate STERGAR

Răspuns la discuția PENSIE ALIMENTARA
Stiu doar denumirea santierului naval -mare, este angajat la o firma subcontractoare si stiu orasul din Italia,mi-ar folosi la ceva?
Buna ziua!Am o problema in ceea ce priveste acordarea pensiei alimentare in urma divortului.Mentionez ca tatal copilului lucreaza in Italia,in hotararea de divort e subliniat faptul ca tatal e obligat sa plateasca 1/4 din castigul sau. Eu nu pot dovedi care sunt veniturile lui,asa ca dansul trimite lunar 100 de euro,exceptand luna august cand minorul se afla in vacanta la tata si acesta motiveaza ca nu are de ce sa plateasca pensie in luna aceea,caci nu ii dau eu de mancare.Exista vreo modalitate de punere in aplicare a hotararii judecatoresti conform careia acesta trebuie sa plateasca 1/4 din venitul lunar?Sau e imposibil deoarece nu lucreaza in Romania?

Am omis sa mentionez ca veniturile lunare din Italia sunt cuprinse intre 2000- 2500 de euro,insa nu am nici o hartie pentru a dovedi acest lucru.
Multumesc anticipat pentru timpul acordat!
Multumesc frumos!
Buna ziua,va deranjez deoarece am o problema urgenta,am divortat in 2012,eu si tatal copilului avem tutela comuna,acum in 2016,m-am recasatorit,in alt judet,mi-am schimbat locul de munca, in mod normal trebuie sa fac si transferul copilului de la o scoala la alta.In momentul divortului domiciliul meu era in jud. TULCEA, ACUM DOMICILIUL MEU E IN JUD. OLT, in hotararea de divort e mentionat faptul ca minorul are stabilit domiciliul la domiciliul mamei,pentru transferul copilului la scoala noua am nevoie de copie dupa buletinul tatalui,care e in Italia ,la munca,intrebarea mea este ,,Fara acordul lui pot sa mut copilul de la o scoala la alta?".In mod sigur nu imi va da vreun acord de buna voie,atunci ce se intampla cu minorul, la 1 septembrie eu incep munca in OLT?copilul este obligat sa ramana la scoala in Tulcea?Trebuie sa deschid proces pentru schimbarea domiciliului?Cum ar trebui sa procedez caci pana la 1 septembrie 2016 mai este foarte putin...
Va multumesc anticipat pentru timpul acordat!