avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate Gabriel1978

Activitate Gabriel1978

Am o hotarare a tribunalului, definitiva, in baza careia nu mai poate sa-mi atace actul de adjudecare, insa la evacuare instant vad ca-mi pune bete in roate ca sa zic asa; se tot leaga de acel debitor decedat si de faptul ca mostenitorii nu au acceptat succesiunea.
Pe actul de adjudecare la debitori apare M.S si M.I prin mostenitori iar executorul pe somatia trimisa la debitori a trecut la fel si de aceea mi-a fost desfiintat dosarul de executare. Am deschis altul indreptat doar catre sotia supravietuitoare si a oricaror alte persoane care au un interes fata de proprietatea mea sau stau in proprietatea mea, actul meu fiindule opozabil. Vad insa ca si de data aceasta judecatorul a cerut de la executor lamuriri daca a intreprins ceva in legatura cu succesiunea......nu inteleg de ce se mai leaga de succesiune daca acel apartament nu mai poate face obiectul masei succesorale si nici proprietatea fostilor debitori nu mai este de 1 an jumatate.
In mai 2016 am adjudecat un apartament la o licitatie. Apartamentul era scos la vanzare din 2012, pentru datorii mai vechi catre banca, in ianuarie 2015 unul dintre debitori moare in accident auto, executorul judecatoresc indeplineste toate procedurile din vechiul cod de prodecedura civila, (dosarul era deschis sub incidenta vechiului cod de procedura civila), fara a astepta efectuarea succesiunii - avand aceasta posibilitate. in mai 2016 cumpar eu, debitorii nu vor sa iasa de bunavoie si ajung la executor pentru evacuare. Debitorii nu contesta niciun act din dosarul de executare si nici procesul verbal de la licitatie insa in iulie 2016 cand incep evacuarea formuleaza contestatie la executare silita, contestand toate actele din dosarul de executare initial cat si actul meu de adjudecare. Le este respinsa contestatia atat de judecatorie cat si de tribunal existand in acest sens decizie irevocabila si neputand sa mai faca nimic impotriva actului meu de adjudecare; mai mult mi-am inscris dreptul de proprietate la cartea funciara si am declarat proprietatea si la primarie. Insa mi-a fost desfiintat dosarul de executare silita deschis ulterior in care ceream evacuarea lor si punerea mea in posesia proprietatii pe motiv ca in NCPC exista un articol care spune ca nu pot executa un debitor mort, ci trebuie facuta succesiunea si executati mostenitorii. Acum, eu am un act de proprietate pe acel apartament, o decizie irevocabila prin care ei nu mai pot ataca actul meu, prin urmare fiind proprietatea mea nu mai poate face parte din masa succesorala daca s-ar deschide acum succesiunea - de ce trebuie sa astept sa fie numiti mostenitorii atat timp cat actul de adjudecare este opozabil atat fostilor debitori cat si oricaror terte persoane. Eu solicit evacuarea celor aflati in proprietatea mea si punearea mea in posesia proprietatii mele, mentionez ca e achitata integral din mai 2016. Ce as putea sa mai fac?
Multumesc anticipat pentru ajutor.
pot incepe o executare silita prin judecata nu prin executor? am adjudecat un apartament si as dorii sa continui pe cale judecatoreasca.
Imi mai raspunde si mie cineva aicio?
CristinaPaisa a scris:

Daca au obtinut suspendarea executarii, nu aveti cum sa ii dati afara. Trebuie sa asteptati sa se termine litigiul. Chiar daca e doar tragere de timp, din punct de vedere legal nu aveti cum sa ii evacuati.


Am inteles ca nu pot sa-i dau afara. Insa intrebam cum pot prelua contractile cu furnizorii fara Procesul-verbal de punere in posesie. Pentru ca aceasta nu inseamna ca ii execut. O sa astept sa se termine procesul pentru aceasta.
Am adjudecat un apartament la o licitatie, am Actul de adjudecare care este actul meu de proprietate, am inscris proprietatea la OCPI, am declarant-o la primarie insa pana sa-i execut pe cei de acolo (nu vor sa iasa de bunavoie) au contestat executarea si au reusit suspendarea temporara a executarii. Deci nu am Procesul-verbal de punere in posesie iar cei de la Electrica si de la Gaze mi-l cer pentru preluarea contractului. Mentionez ca titularul contractului - unul din fostii proprietari, sotul este mort, iar facturile vin toate pe numele lui. Vreau sa preiau contractile si sa intrerup utilitatile deoarece eu le-am oferit si banii care ii dadeam executorului, si ajutor cu masina sa se mute si nu au vrut. Am vorbit cativa avocati si notari si nu mai au ce face doar lungesc timpul pana la executare cu aceste contestatii. Deci, vreau sa-i fortez cumva sa plece odata de acolo, sa intru in posesie. Ce pot face? Actul de proprietate in baza caruia se fac contracte cu furnizorii este Actul de adjudecare pe care il am, nu este procesul verbal de punere in posesie. Si, in cazul in care fostii nu vor sa achite datoria nici acel act nu-I poate forta sa plateasca datoria lasata in urma. Astept un raspuns. Multumesc anticipat.