avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 530 soluții astăzi
Forum Activitate Nata88

Activitate Nata88

Executare silita pensie alim. fără răspuns.
Bună ziua,
În ianuarie 2023 la cererea fostei soții judecătorul emite hotărârea cu privire la pensie întreținere copil minor și copil major continuarea studiilor, 1/8 din venitul net efectiv încasat.
În octombrie 2023 primesc plic cu toate documentele referitoare la dosarul de executare, pentru copilul minor de la executor în care îmi mi se cere sa le trimit plățile făcute la zi pentru el și adeverinta de venit de la ANAF.
Le trimit pe toate, nu primesc niciun răspuns pana în data de 08.01.2023 când primesc un e-mail de la executor în care îmi cere din nou sa trimit plățile pentru octombrie, noiembrie, decembrie 2023 pentru copilul minor și plățile pentru un alt dosar de executare - copilul major pentru tot anul 2023, menționând doar numărul dosarului, fără a-mi comunica documentele aferente acestui dosar.
Am trimis toate plățile pentru ambii copii și am solicitat sa-mi fie comunicat informații despre al doilea dosar, pentru copilul major.
Nu am primit niciun răspuns pana acum.
Cum trebuie sa procedez în aceasta situație, pentru că nu mi se pare corect ca în fiecare luna executorul sa-mi ceara hârtii și mai ales pentru dosare de executare necomunicate.
Unde a greșit executorul, ce trebuia sa facă și nu a făcut? Pentru o eventuala contestatie a executării în instanță.
Cum pot obține un răspuns referitor la incheierea executării silite.

2. Adeverinta de venit de la ANAF conține un venit estimat de la un PFA care e în curs de suspendare și venituri salariale brute impozabile și impozitul datorat.
Veniturile salariale brute impozabile conțin și tichete de masa în format electronic de la B Transilvania.
În adeverință nu apare venitul net efectiv încasat, cum se cere în hotărârea judecătorului.
Cum va calcula executorul dacă am plătit corect sau nu dacă nu a cerut în scris societății unde sunt angajat nicio adeverință de venit explicita?


Mulțumesc frumos!
Buna ziua,
Detin 50% drept de participare intr-o societate cu activitate exclusiv medicala si asociat unic 100% in alt SRL cu mai multe coduri CAEN, care in momentul de fata este inactiv fiscal.
Cat de mult ma afecteaza modificarile fiscale din ordonanta ,,trenulet,, ?
Am posibilitatea sa raman asociat unic in SRL-ul si sa detin si cele 50%. Societatea are activitate medicala si nu poate avea alte coduri CAEN.
Daca nu, ce ar trebui sa fac? Radiez si trec pe PFA?
Achizitionare bun intre persoane juridice
Buna ziua,
Un SRL doreste sa achizitioneze 2 automobile de la un cabinet medical, care are acelasi administrator, cu factura.
Este obligat sa treaca pretul pietii pe factura sau poate stabili orice pret doreste, sub piata?

Multumesc frumos!
Prima succesiune dupa 4 decese
Buna ziua,
Dupa moartea strabunicilor, (nici atunci nu s-a facut succesiunea) au ramas sa traiasca in casa lor bunicul, bunica si mama mea. Dupa moartea bunicului nu s-a facut succesiunea, acum o luna a murit si bunica mea.
In casa a ramas sa locuiasca mama mea (unicul copil), eu sunt unicul ei fiu.
Care sunt pasii de urmat pentru deschiderea procedurii de succesiune.
In urma dezbaterii mostenirii acum imi revine si mie vreo cota parte din mostenire? Mostenirea o poate dezbate fara mine?
Multumesc anticipat pentru orice fel de informatii oferite.
Pasi executare silita pensie intretinere copii
Buna ziua,
Fosta sotie anul trecut a obtinut in instanta 1/8 din venitul net efectiv incasat.
Obtin venituri din salariu.
Timp de 9 luni le-am platit lunar 1/8 din salariu, chiar mai mult+cheltuielile de judecata.
Nemultumita, sotia face cerere pentru executare silita, cerand recuperarea pensiei de 1/8 si plata cheltuielilor de judecata.
La cererea executorului am trimis adeverinta de venit de la ANAF (unde scrie negru pe alb sumele din veniturile salariale si la un simplu calcul da cu +), platile lunare si dovada platii cheluielilor de judecata.
Ce urmeaza sa faca executorul in continuare?
Este obligat executorul sa-mi trimita vreo adresa/notificare?
Multumesc
Angajata gravida non-UE cu permis de munca
Bună ziua,
Avem o persoana din afara UE care a fost angajata cu permis de munca. A intrat în concediu prenatal în august.
Ce se întâmplă cu avizul de munca/permisul de ședere? Mai este valabil?
Ar trebui sa anunțăm autoritățile de la Imigrari?
Mulțumesc mult!
Notificarea în perioada de probă

Bună ziua,
În notificarea în perioada de proba trebuie trecut ca aceasta notificare poate contestata în instanta?

Mulțumesc
Buna ziua!
As fi foarte recunoscatoare pentru cei care ma pot ajuta cu un raspuns..
Incerc la ONRC sa elimin din ACTUL Constitutiv anumite activitati secundare (coduri CAEN) si sa adaug altele. Obiectul principal de activitate ramane la fel.
La dosar am depus:
- cererea
- decizie asociat unic prin care mentionez ca elimin anumite caen-uri si adaug altele noi.
- declaratia pe propria raspundere ANEXA nr.4 ( model nou) cu toate caen-urile secundare ramase in actul constitutiv pentru a fi autorizate, dar FARA codul caen al obiectului principal de activitate, cel trecut pe certificatul de inregistrare.
- actul constitutiv actualizat
- contor cuvinte
- copie CI.
Solutionarea se amana din urmatorul motiv:
,,- neconcordanta intre obiectul de activitate declarat in actul constitutiv si obiectul autorizat, avand in vedere prevederile art.122 alin.3 din Legea 265/2022 La dosarul cauzei se vor depune: - inscrisuri rectificate cu privire la obiectul de activitate al societatii, conform prevederilor art.121-art.122 din Legea 265/2022 În temeiul art.121, art.122 si al art.106 alin.1 din Legea 265/2022''.
Toate activitatile secundare au fost trecute in Anexa nr.4 pentru a fi autorizate.
Nu inteleg ce inscrisuri trebuie sa rectific. Ma gandesc ca poate vor sa trec si codul CAEN al obiectului principal de activitate in declaratie pentru a fi autorizat?
Multumesc mult!
Revin. Cred ca am gasit raspunsul aici www.avocatnet.ro/articol_635...
Adaugare coduri CAEN
O societate comerciala infiintata în 2019, fără activitate pana acum, dar care are ca obiect principal de activitate cod caen 4791 Comerț cu amănuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet+ alte coduri caen trecute in actul constitutiv vrea sa adauge alte noi coduri caen in actul constitutiv fara sa stearga domeniul principal de activitate si caenurile deja existente+ sa declare la sediul social DOAR 2 CAENURI din cele noi, restul ramanand doar in actul constitutiv.
1.Cei de la ONRC mi-au zis ca daca in decizia asociat unic trec doar codurile noi cele vechi din actul constitutiv se vor sterge.
2. Ce se va intampla cu obietul principal de activitate, se sterge si el?
3. Daca declar la sediul social activitate trebuie s-o fac pentru toate caen-urile noi sau pot alege DOAR 2.

Multumesc mult!