avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 299 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitionare bun intre persoane juridice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitionare bun intre persoane juridice

Achizitionare bun intre persoane juridice
Buna ziua,
Un SRL doreste sa achizitioneze 2 automobile de la un cabinet medical, care are acelasi administrator, cu factura.
Este obligat sa treaca pretul pietii pe factura sau poate stabili orice pret doreste, sub piata?

Multumesc frumos!
Ultima modificare: Marți, 5 Decembrie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 14:23, 5 Decembrie 2023
da tranzactiile intre persoane afiliate se fac la pretul de piata cf Codului fiscal art 11.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sunt asociat unic (si administrator) Corneliu.B Corneliu.B Buna ziua Sunt asociat unic (si administrator) intr-un srl inregistrat pt scopuri tva si care din 2023 va intra la impozit pe profit. Acest srl nu are ... (vezi toată discuția)
Contract între pfa si srl rakkenrol rakkenrol Bună ziua, am o nelămurire: dacă am un PFA cu normă de venit pe consultanță IT si un SRL pe activități de design, pot să închei un contract între ... (vezi toată discuția)
Achizitie de la asociatul unic lindemona lindemona Buna ziua, As dori sa stiu daca un SRL poate achizitiona materie prima de la asociatul unic (care este producator individual) sau cum se poate proceda in ... (vezi toată discuția)