Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Achizitionare bun intre persoane juridice
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Achizitionare bun intre persoane juridice

Buna ziua,
Un SRL doreste sa achizitioneze 2 automobile de la un cabinet medical, care are acelasi administrator, cu factura.
Este obligat sa treaca pretul pietii pe factura sau poate stabili orice pret doreste, sub piata?

Multumesc frumos!
george-neagu, moderator
da tranzactiile intre persoane afiliate se fac la pretul de piata cf Codului fiscal art 11.