avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 875 soluții astăzi
Forum Activitate narcisailiescu

Activitate narcisailiescu

Orice firma cat de mica este obligata sa aibe un responsabil cu protectia datelor?
o societate de transporturi beton poate da in comodat soferilor masinile autospeciale?daca da, acesti soferi raman ca salariati sau se pot incheia contractele lor de munca si ei sa devina PFA?
Răspuns la discuția Restante RADET
cum sa ma execute pe mine care nu am nicio relatie contractuala cu ei? sub ce forma poate sa ma execute, daca nu se stie cat a cnsumat fiecare, deoarece arhiva contabila este la vechea administratora care nu vrea sa o dea la noua administratie
Discuție Restante RADET
Sunt locara unui bloc in care au existat si ap.cu centrala si ap.racordati la RADET.Problema este ca nu am fost niciodata restanta la intretinere(deci am platit consumurile de caldura) Pentru proasta gestionare a banilor sau furaciune(inca nu se stie care e situatia) administratora nu a achitat facturile si ne-am trezit in 2014 in oct. ca ni s-a sistat furnizarea de caldura si apa calda si asa am aflat ca exista o datorie de 3 miliarde vechi.A trebuit sa facem eforturi materiale ca sa ne montam centrale toti cei are mai eram racordati, am stat cateva luni fara apa calda si caldura.Acum de 3 zile a aparut o instiintare de la un executor ca se executa asociatia pentru datoria RADET.Intrebarea mea este cum poate sa ma execute pe mine care mi-am platit de fiecare data cotele? sau ce poate sa execute la asociatie cand aceasta nu are cont bancar
blocul este din Bucuresti


pai am vrea sa se faca o expertiza financiar contabila dar s-au interesat si au spus ca se percep valori foarte mari si lumea din bloc nu au atatia bani sa mai dea si pe expertiza pe langa banii care sunt restanti
Va rog sa-mi spuna cineva daca exista vreun serviciu de mediere sau consultare la primarie de unde putem sa primim sprijin intr-o problema foarta grava.Administratorul care a fost pana in aprilie 2016 si a stat 12 ani ca administrator , nu a informat locatarii cat de grava e situatia datoriilor neachitate si ne-am trezit ca RADET a sistat livrarea, ca PAP NOVA ameninta ca incgide apa, ca ENEL a si incis lumina pe scara si energia necesara liftului.S-au cumular 5 miliarde vechi datorii iar valoarea restantierilot este infima, in jur de 24000 ron.Cel care a preluat presedintia blocului a inceput sa parta datoria la apa egal pe apartamente desi exista apartamente cu 1 , 2 sau 3 camere si sunt persoane diferite care ocupa aceste apartamente,Restul datoriilor acest presedinte vrea sa formeze un fond de datorii(la gramada, fara sa se faca un fond pe fiecare furnizor)iar multa lume nu vrea sa plateasca la gramada si mai multe persoane nu vor sa plateasca deloc ca spun ca ei au fost la zi mereu cu intretinerea.Unde putem sa ne adresam ca sa se faca un control la ce a facut administratora si sa se vada de unde provin aceste datorii imense.Este deja o situatie ca de fiecare data iese scaldal la sedinte si nu se rezolva nimic si m-am gandit ca poate exista vreun for abilitat saezolve aceasta situatie.Multumesc
Este legal ca RADET dupa ce a sistat furnizarea si si-a luat contoarele si a castigat procesul pentru neplata datoriilor unei asociatii de proprietari si a reziliat contractul in noiembrie 2015 , sa mai emita facturi de penalitati pe care este indicat numarul de contract reziliat?

Interventie moderator:
Va rog sa nu mai folositi exclusiv litere mari cand editati un text!