Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Mediere situatie grava pentru Asociatie
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Mediere situatie grava pentru Asociatie

Va rog sa-mi spuna cineva daca exista vreun serviciu de mediere sau consultare la primarie de unde putem sa primim sprijin intr-o problema foarta grava.Administratorul care a fost pana in aprilie 2016 si a stat 12 ani ca administrator , nu a informat locatarii cat de grava e situatia datoriilor neachitate si ne-am trezit ca RADET a sistat livrarea, ca PAP NOVA ameninta ca incgide apa, ca ENEL a si incis lumina pe scara si energia necesara liftului.S-au cumular 5 miliarde vechi datorii iar valoarea restantierilot este infima, in jur de 24000 ron.Cel care a preluat presedintia blocului a inceput sa parta datoria la apa egal pe apartamente desi exista apartamente cu 1 , 2 sau 3 camere si sunt persoane diferite care ocupa aceste apartamente,Restul datoriilor acest presedinte vrea sa formeze un fond de datorii(la gramada, fara sa se faca un fond pe fiecare furnizor)iar multa lume nu vrea sa plateasca la gramada si mai multe persoane nu vor sa plateasca deloc ca spun ca ei au fost la zi mereu cu intretinerea.Unde putem sa ne adresam ca sa se faca un control la ce a facut administratora si sa se vada de unde provin aceste datorii imense.Este deja o situatie ca de fiecare data iese scaldal la sedinte si nu se rezolva nimic si m-am gandit ca poate exista vreun for abilitat saezolve aceasta situatie.Multumesc
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Acesta detine competenta ,pe langa ceilalati reprezentanti ai asociatiei sa verifice lunar situatia platilor facturilor catre furnizorii/prestatorii de servicii
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie
Va confruntati cu situatie delicata,mai ales ca este vorba despre asemenea debit,care trebuie sa constientizati ca intr-un fel sau altul trebuie achitat
In cadrul fiecarei primarii exista serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari,care in temeiul disp art 55 din L nr 230/2007 exercita controlul asupra activitatii asociatiilor de proprietari
In speta dv,este necesar sa se execute o expertiza financiar contabila,sa se stabileasca de unde provine debitul,daca in aceasta perioada au fost percepute cote individuale de intretinere dar nu au fost achitate facturile la furnizori si eventual sa se individualizeze vinovatii
Pentru debitul acumulat nu este responsabil numai administartorul de imobil
La fel de vinovati sunt presedintele,comitetul executiv,cenzorul care au activat in respectiva perioada
aici e o deficienta de organizare la nivel de comitet.
Intrebare: din ce localitate sunteti?
Dr.Virgil Dan Amza, Evaluator
blocul este din Bucuresti

pai am vrea sa se faca o expertiza financiar contabila dar s-au interesat si au spus ca se percep valori foarte mari si lumea din bloc nu au atatia bani sa mai dea si pe expertiza pe langa banii care sunt restanti
Adriantot, moderator
A-ți ajuns in situația asta fiindcă la dv. in asociație cei care trebuiau să verifice nu sau implicat in administrație și probabil unii au și fost platiți pt. aceea funcție.
In restul situației dv. (membrii asociaiei de proprietari ) trebuie să hotărăți ce se va intîmpla in continuare să alegeți reprezentanți care să vă reprezinte interesele și care nu iau banii de pomană .
Noi de ex. am plătit in jur de 4.000 expertiza impusă de Instantă dar s-a meritat fiindcă după efectuarea expertizei prejudiciul a fost mai mare decat cerusem la mediere pe care nu a respectat-o fostul adm.
Suma pt. expertiză este infimă la prejudiciul pe carel aveți .
BEN46, utilizator
narcisailiescu a scris:

pai am vrea sa se faca o expertiza financiar contabila dar s-au interesat si au spus ca se percep valori foarte mari

Incercati ,in temeiul disp art 55 din L nr 230/2007 sa solicitati oficial serviciului specializat din primarie sa exercite control asupra activitatii asociatiei de proprietari