Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Restantieri la plata cheltuielilor de bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Restantieri la plata cheltuielilor de bloc

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti care este procedura legala prin care am putea sa-i determinam pe locatarii unui apartament de pe scara unui bloc ( sunt 15 apartamente ) sa-si plateasca restantele la cheltuielile lunar. In acest moment apartamentul respectiv apare cu o datorie de 6.000 lei.
Va multumesc.
Formulati o cerere de chemare in judecata. Banuiesc ca reprezentati asociatia de proprietari
Dv in ce calitate intrebati ?
Teoretic re prezentantii legali ai asociatiei de proprietari presedinte,comitet executiv,administartor,cenzor ar trebui sa stapaneasca dispozitiile in vigoare,drepturi si obligatii prevazute de L nr 230/2007 ,HG nr 1588/2007
In cazul acumularii de sume cu titlu de restanta,primul pas este aplicarea disp art 49 din l nr 230/2007 ,respectiv aplicarea de penalitati
In caz ca locatarul nu achita debitul,asociatia de proprietari poate dispune aplicarea disp art 50 din l nr 230/2007 =actiune in instanta,concomitent cu art 51=instituire privilegiu imobiliar