Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reparatii incasa scarii
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reparatii incasa scarii

Buna ziua!
In blocul in care locuiesc s-a hotarat la nivel de asociatie a locatarilor sa se faca reparatii
(zugravit sistem de iluminare,etc.).Ce se intampla daca sunt anumite persoane(putine ca numar)care nu vor sa contribuie la plata acestor reparatii? Cum se poate ca acestia sa fie responzabilizati ca este si obligatia lor,fiind un bun comun de care beneficiem cu toti si ai carui proprietari suntem toti.Unde se poate apela?
Va multumesc.
Pana in prezent nu s-a strans un fond de reparatii? Ce sa se intample, cheltuielile se introduc in listele de plata si se aplica penalizari daca nu vor sa plateasca. Se poate apela la prevederile legii 230/2007.
La nivelul imobilului de locuit in comun,exista infiintata asociatie de locatari sau de proprietari?
Daca este infiintata asociatie de proprietari,activitatea si functionarea acesteia este guvernata de disp L nr 230/2007 si HG nr 1588/2007
Daca asociatia fde proprietari,in adunarea generala hotaraste executarea de lucrari la partea comuna,costurile vor fi repartizate tuturor proprietarilor diferentiat pe cota indiviza
Daca proprietarii isi asuma responsabilitatea sa nu achite in termenul stabilit cotele lunare de intretinere afisate in lista de intretinere,in temeiul disp art 49 din L nr 230/2007 asociatia de proprietari are dreptul sa aplice penalitati pentru orice suma cu titlu de restanta
Asociatia de proprietari ,are dreptul pentru recuperare debit acumulat sa aplice disp art 50 din L nr 230/2007 respectiv sa actioneze restantierul in instanta si suplimentar ca masura asiguratorie,in temeiul disp art 51 din L nr 230/2007 are dreptul sa instituie privilegiul imobiliar
Va multumesc ptr. raspunsuri.