Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Reparatia terasei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Reparatia terasei

Buna ziua. Locuiesc la etajul 9/9 si am o problema cu hidroizolatie. Imi curge ff multa apa in casa. Am vorbit cu presedinta de bloc si cu administratorul sa incepem sa facem reparati. Ma intereseaza daca vom apela la o firma de repartii , cheltuielile aferente fiecarui apartament se pot baga in costurile de la intretinere in cazul in care vor fi sigur unii care refuza sa plateasca? Daca da va rog mult daca imi puteti atasa o lege si nr ei sau linkul ca sa o pot scoate si a o atasa la documentele ptr reparatie .
Va multumesc.
Terasa imobilului de locuit in comun reprezinta parte comuna
Asociatia de proprietari este responsabila pentru buna functionarea a partii comune instalatii si constructii din imobil
HG nr 1588/2007SECTIUNEA a 4-a
Repartizarea cheltuielilor pe cota-parte indiviza de proprietate
ART. 43
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate, în functie de suprafata utila a
apartamentelor si a spatiilor cu alta destinatie decât aceea de locuinta, reprezinta
cheltuielile efectuate pentru administrarea, întretinerea, repararea
, exploatarea si, dupa caz,consolidarea partilor de constructii si instalatii din condominiu aflate în proprietate
comuna.
ART. 44
(1) Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate reprezinta cheltuielile asociatiei cu
privire la proprietatea comuna, cu privire la: fondul sau fondurile pentru lucrari de
întretinere, service, reparatii
si, dupa caz, de consolidare, reabilitare, eficienta energetica,
modernizare la partile de constructii si instalatii aflate în si pe proprietatea comuna, astfel
cum este descrisa în cartea tehnica a constructiei si în acordul de asociere: subsolul;
conductele de distributie si coloanele instalatiilor de apa, canalizare, încalzire, energie
electrica; casa scarii; podul; spalatoria; uscatoria; terasa; ascensorul; interfonul - partea de
instalatie de pe proprietatea comuna; centrala termica proprie; crematoriul; tubulatura de
evacuare a deseurilor menajere; structura de rezistenta; fatadele; acoperisul si altele
asemenea, conform prevederilor din acordul de asociere; personalul angajat sau contractat
al asociatiei: salarii sau remuneratii pentru administrator, contabil, casier, instalator,
electrician, portar, cheltuieli pentru curatenie etc.; indemnizatii acordate membrilor
asociatiei de proprietari ori persoanelor alese: presedintele, membrii comitetului executiv
si ai comisiei de cenzori; prime; credite bancare;contracte sau polite de asigurari; alte
servicii administrative catre proprietatea comuna.
(2) Daca facturarea serviciilor publice de utilitati este individuala, pentru consumurile
de pe spatiile comune furnizorii vor încheia contracte de furnizare cu asociatia de
proprietari, în conditiile stabilite de comun acord.
ART. 45
Cheltuielile pe cota-parte indiviza de proprietate se repartizeaza proportional cu cotaparte
indiviza de proprietate din proprietatea comuna a fiecarui proprietar, calculata în
functie de suprafetele utile ale tuturor apartamentelor si ale spatiilor cu alta destinatie
decât aceea de locuinta. Cota-parte indiviza de proprietate din proprietatea comuna afiecarui proprietar este înscrisa în acordul de asociere. Modificarile asupra cotei-parti
indivize se consemneaza în acordul de asociere, conform regulii stabilite de acesta.
ART. 46
(1) Suprafata utila a apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decât aceea de
locuinta si cota-parte indiviza de proprietate sunt stabilite potrivit actului de proprietate,
dupa caz, contractul de vânzare-cumparare, fisa cadastrala, contractul de construire sau
procesul-verbal de predare-primire si contractul de schimb sau contractul de donatie si/sau
cele determinate pe baza de masuratori si înscrise într-o documentatie cadastrala
receptionata de oficiul de cadastru si publicitate imobiliara competent.
(2) În cazul în care suma cotelor-parti indivize din actele de proprietate, care sunt
fractiuni abstracte pentru fiecare apartament sau spatiu cu alta destinatie decât aceea de
locuinta din cladirea/blocul care constituie condominiul, nu este egala cu 100, comitetul
executiv al asociatiei de proprietari solicita întocmirea unei noi documentatii cadastrale,
prin punerea la dispozitie a cartii tehnice a imobilului si cu respectarea prevederilor în
vigoare cu privire la autorizarea, calitatea si siguranta constructiilor.
(3) Cota-parte indiviza de proprietate reprezinta raportul procentual dintre suprafata
utila a apartamentului sau a spatiului cu alta destinatie decât aceea de locuinta si suma
suprafetelor utile ale tuturor apartamentelor si spatiilor cu alta destinatie decât aceea de
locuinta din condominiu.
Va multumesc.
As mai avea o intrebare.
Daca sunt locatari care refuza sa plateasca cheltuielile ptr hidroizolatie se pot soma de catre asociatie prin scrisori cu confirmare primire si ulterior dati in judecata?
Daca da care sunt costurile de dare in judecata? Va multumesc
Ca sa beneficiati de toate drepturile, trebuie ca lucrarea de hidroizolatie sa fie efectuata prin asociatia de proprietari care isi alege oferta, isi planifica fondurile pe care le are sau isi strange fonduri daca nu le are, intocmeste contract de prestari servicii cu firma respectiva in cadrul careia i se face si un contract de garantie si o inlesnire a platii lucrarii prin esalonarea in mai multe rate.
Atunci si numai atunci toti proprietarii pot fi siliti sa plateasca reparatia.

Daca o faceti dv., fara implicarea asociatiei, administratorul nu va putea pune cheltuielile pe liste sau nu va putea plati o factura care nu e emisa pentru asociatia de proprietari.
Nu va putea pune aceasta cheltuiala pe lista de intretinere, deci este putin probabil sa va recuperati suma cheltuita.

pricum prin asociatie se face totul ideea e ca daca sunt locatari care nu vor sa plateasca se pot da in judecata ? si ma intereseaza costurile si daca se da fiecare locatar in parte in judecata sau pe toti ?
va multumesc
alinam83 a scris:

daca sunt locatari care nu vor sa plateasca se pot da in judecata ?
ma intereseaza costurile si daca se da fiecare locatar in parte in judecata sau pe toti ?

1-Daca sunt proprietari care isi asuma responsabilitatea sa nu achite cotele lunare de intretinere in termenul stabilit,acestia se vor inregistra cu sume cu titlu de restanta,la care asociatia de proprietari,in temeiul disp L nr 230/2007 art 49 are dreptul sa aplice penalitati
asociatia de prioprietari,in cazul in care proprietarul refuza sa achite cotele de intretinere peste 90 de zile,are dreptul sa demareze procedura de recuperare debite,in instanta,in temeiul disp l nr 230/2007 art 50 si 51
2-Referitor la costuri,daca asociatia de proprietari stapaneste procedura poate formula actiunea se poate reprezenta singura=costuri mici
Daca reprezentantii asociatiei de proprietari apeleaza la persoana specializata,urmeaza sa fie achitate onorariu
Actiunea in instanta se formuleaza de catre asociatia de proprietari separat pentru fiecare rau platnic