avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1013 soluții astăzi
Forum Activitate dana8

Activitate dana8

Buna dimineata ,

Am urmatoarea problema urgenta : contestatie la executare , respinsa la prima instanta , acum in apel ,nu s-a stabilit data de judecata , executorul emite publicatie , desi , apelul conform 468 , suspenda executarea , trebuie sa fac suspendarea executarii , pe art 719 - carei instante ma adresez , instantei de fond sau completului de apel ?

Multumesc mult si astept raspuns , cat de repede se poate ,

Multumesc mult ,

Dana
Răspuns la discuția suspendarea executarii in apel
Multumesc , dar am aplicat acest lucru la instanta de fond , mi s-a admis suspendarea provizorie , cu plata unei cautiuni ; acum insa sunt in apel , si nu stiu , daca se aplica acelasi principiu sau trebuie sa o fac pe alte articole de lege - fie 450 fie cel care reglementeaza ordonanta .

Multumesc mult si astpet raspuns ,

Dana
Buna seara ,

Am urmatoarea situatie urgenta : contestatie la executare , solutionata la fond , depun apel , in termenul prevazut de lege - se stie , conform , art 468 , ca apelul suspenda executarea silita - cu toate acestea , desi explic acestuia , executorul emite publicatie de vanzare . Mentionez , ca nu am trecut in cererea de apel , ca si capat de cerere , suspendarea executarii , pentru ca stiam ca apelul suspenda executarea .In aceste conditii cum pot obtine suspendarea executarii silite , pana la solutionarea definitiva , pe baza art .450 sau pe calea ordonantei presedentiale ?

Multumesc mult si astept raspuns , cat mai repede posibil ,

Dana