Forum Discuţii juridice Executare silită suspendarea executarii in apel
Discuție deschisă în Executare silită

suspendarea executarii in apel

Buna seara ,

Am urmatoarea situatie urgenta : contestatie la executare , solutionata la fond , depun apel , in termenul prevazut de lege - se stie , conform , art 468 , ca apelul suspenda executarea silita - cu toate acestea , desi explic acestuia , executorul emite publicatie de vanzare . Mentionez , ca nu am trecut in cererea de apel , ca si capat de cerere , suspendarea executarii , pentru ca stiam ca apelul suspenda executarea .In aceste conditii cum pot obtine suspendarea executarii silite , pana la solutionarea definitiva , pe baza art .450 sau pe calea ordonantei presedentiale ?

Multumesc mult si astept raspuns , cat mai repede posibil ,

Dana
Eu cred că trebuie să solicitați suspendarea executării silite în baza art. 719 NCPC care la alin. (1) prevede că ,,Până la soluţionarea contestaţiei la executare sau a altei cereri privind executarea silită, la solicitarea părţii interesate şi numai pentru motive temeinice, instanţa competentă poate suspenda executarea. Suspendarea se poate solicita odată cu contestaţia la executare sau prin cerere separată.,,
Aveți în vedere și faptul că va trebui să plătiți o cauțiune care se va calcula conform art. 719 alin. (2) NCPC
Puteți solicita și suspendarea provizorie a executării până la soluţionarea cererii de suspendare, conform alin. (7) art. 719...
Multumesc , dar am aplicat acest lucru la instanta de fond , mi s-a admis suspendarea provizorie , cu plata unei cautiuni ; acum insa sunt in apel , si nu stiu , daca se aplica acelasi principiu sau trebuie sa o fac pe alte articole de lege - fie 450 fie cel care reglementeaza ordonanta .

Multumesc mult si astpet raspuns ,

Dana