avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 555 soluții astăzi
Forum Activitate danab74

Activitate danab74

multumesc


roxana2008 a scris:

Nu e delegație, pentru că nu v a emis nimeni un ordin de deplasare, deci nu a aprobat , iar pentru o eventuală recuperare a cheltuielilor cu autoturismul propriu trebuie de asemeni o aprobare a conducerii firmei .

Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema:
O societate are sediul firmei si puncul de lucru in acelsi oras si are angajati in regim de telemunca in diferite locuri din tara. Depasarea ocazionala a salariatului de la domiciliu la sediul firmei este considerata delegatie? Daca deplasarea se face cu autoturismul proprietate personala cu se deconteaza cheltuelile de transport? Multumesc.
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie:
O societate inregistrata in scopuri de TVA vinde/transfera drepturile si titlurile asupra afacerii (drepturi de proprietate intelectuala in ramura - dezvoltate sau aflate in dezvoltare, echipamente aferente activitatii, etc. ), altei societati inregistrata in scopuri de TVA, ca un transfer unitar de bunuri. Societatea beneficiara intentioneaza sa desfasoare in continuare activitatea. Cum procedez la facturare din punct de vedere a TVA? Multumesc.
Multumesc frumos!
Va rog sa-mi spuneti daca am inteles bine:
1) Daca o vand pana la 31.12.2022 unei firme platitoare de TVA se aplica taxarea inversa.
2) Daca o vand dupa 31.12.2022 unei persoane fizice ( cu dare in plata ) pot opta pentru pentu taxare, facturez cu TVA, colectez si platesc TVA-ul, sau pot sa o vand fara TVA- caz in care trebuie sa ajustez TVA-ul.
3) Daca o vand anul viitor unei firme platitoare de TVA, atunci am optiunile de la pct.2?
Multumesc pentru ajutor.
Multumesc pentru raspuns. As vrea sa va mai intreb ceva: constructia a fost achizitionata ca si mijloc fix, daca o vand inainte sa treaca 3 ani de la data achizitiei nu este considerata vanzare de marfa (vanzare ocazionala)? Se mai aplica in acest caz taxarea inversa? Multumesc.
Buna seara,
Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea problema: o societate platitoare de tva achizitioneaza in noiembrie 2021 cu taxare inversa o constructie noua, achitata din fondurile proprii ale asociatului. Cum procedez cu tva-ul daca in cursul anului 2022 se vinde unei societati platitoare de tva ? tot cu taxare inversa pentru ca este considerata constructie noua pana la sfarsitul anului 2022? Dar daca in anul 2023 (cladirea este considerata veche si scutita de tva ) se transfera dreptul de proprietate in favoarea asociatului cu contract de dare in plata trebuie ajustata valoarea tva? Multumesc.
Buna ziua
Am o situatie cu o persoana angajata in 20.05.2016,in 27.05.2016 primeste concediu medical - 5 zile,cod 06 pt.luna mai, continuare cod 06 pana in 17.06.2016, iar apoi in continuare cod 01 pana in 24.06.2016.
Va rog ajutati-ma pt. ca nu stiu cum sa procedez?