avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 887 soluții astăzi
Forum Activitate cristiivu

Activitate cristiivu

Pe busta paga am scris un salar de 287,264 nu este nici ìntr-o luna la fel di care sunt opriti pt pensie,medic etc si restul din acesti bani eu nu-i primesc ci doar ceea ce muncesc ìn Italia.Agentia ìmi spune ca este totul cuprins.ìn cont ìmi intra salar+diurna 1600 euro dar dupa cum mi-ati raspuns si dumneavoastra sunt 2 lucruri diferite.Pot sa-mi caut un avocat ca sa-mi recuperez banii pierduti?
Deci sper ca am ìnteles bine...salariul dat de firma de angajare+ diurna (ceea ce primesc de la patronul din Italia) sunt doua lucruri diferite....eu primesc 80 euro la zi ceea ce m-am ìnteles cu patronul italian si din partea firmei de angajare 0
Atunci pot sa-mi cer dreptul de salar?
As vrea sa stiu daca ìntr-un contract de munca temporar cu o agentie de munca trebuie sa am un salar per Romìnia + diurna din afara? Ce ìnseamna salar + diurna?Eu primesc doar cìt m-am ìnteles cu patronul din afara si nimic ìn plus da la agenzia de munca.Este corect asa s-au trebuie sa primesc si salariul pe Romìnia?
Va multumesc!As vrea sa ma pun in contact si cu o persoana cu care sa pot vorbi si la telefon daca se poate.
Va multumesc ìnca o data!
va multumesc! cìnd am sa reusesc sa-mi iau concediu am sa depun si actele pt alocatie...sa ìnteleg ca acest contract este corect...
Nu pot face domanda la INPS pt ca,contractul este romìnesc...nu am facut domanda pt ca sunt 3 ani ca nu vin ìn Romania!!!asta vroiam sa stiu daco pot face ìn Romìnia
Contractul este facut asa:platit 90 de euro la zi cìt muncesti atìt cìstigi,fara concediu fara al 13 salar...NIMIC
Nu stiu daca este LEGAL asa ceva dar astea sunt conditiile.
As vrea sa stiu ce drepturi am si ce ar trebui sa fac
Multumesc
contractul este semnat cu o firma di Cluj si locul de munca este Italia.Sunt ìn Italia din 1994 si nu mai stiu nimic de legi...cum am spus lucrez cu 90 la zi si nici un drept ìn Italia.Locuiesc aici cu sotia si un copil nascut ìn Italia si de la aceasta firma nu primesc nimic altceva decìt pe ceea ce lucrez.Asta as vrea sa stiu daca acest contract este legal(fara concediu,alocatie,salar pe Romania)Reìnoieste contractul la 6 luni sunt asa de 2 ani
Lucrez ìn Italia cu un contract de 6 luni pe Romania.As vrea sa stiu ce drepturi am si cum as putea sa-mi recuperez alocatia copilului.
Sunt 2 ani de cìnd lucrez ìn aceste conditii fara concediu (sunt platit la zi) si as vrea sa stiu daca am vre-un drept la concediu si la un salar pe Romania?
Multumesc anticipat!