avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Activitate galcarmen73

Activitate galcarmen73

Răspuns la discuția Evacuare persoana luata in spatiu
Chiar daca are adresa de la acest apartament, fiind luat in spatiu??
Cererea de evacuare unde se poate face?
Buna seara!
Vreau sa va aduc la cunostinta situatia in care ma aflu si daca se poate sa ma sfatuiti din punct de vedere legal ce pot face:
Mama mea a lucrat multi ani in Italia si cu banii adunati a reusit sa achizitioneze un apartament care a fost cumparat pe numele meu, eu fiind fiica ei. Tatal meu a venit sa locuiasca in acest apartament, cu voia noastra cum era si normal, desi nu a stiut sa fie nici tata, nici sot. I-am facut mutatie pe adresa apartamentului, insa de cand mama a revenit in tara, nu mai are zile bune cu el, deoarece acesta este mare consumator de alcool si devine violent tot mai des. In aceasta seara a facut din nou scandal, lovind-o pe mama, iar cand eu cu sotul meu am mers sa vedem care este situatia a sarit sa ma loveasca si pe mine si pe sotul meu. Situatia nu mai poate continua asa deoarece mi-e teama pentru viata mamei. Ce pot face? De comun acord cu mama, am vrea sa-l evacuam, pentru a pune punct acestei situatii. Va rog daca se poate sa.mi dati cateva sfaturi, cum am putea proceda, intrucat de buna voie nu vrea sa paraseasca acest domiciliu. Am vrut sa nu se ajunga aici, dar nici mama, cu munca de peste 15 ani nu poate sa mai stea sub acest stres. Va multumesc!
Din pacate de la politia din Vaslui mi s-a spus ca ei nu au asa ceva si sa ma adresez arhivei tribunalului.
Multumesc mult pentru raspuns si promtitudine!
Buna ziua!
Fostul mei sot(suntem despartiti) a fost cadru activ MAI pana in anul 1999 cand a suferit un accident din cauza si in timpul serviciului, ramanad inapt cu grad de invaliditate I.
Fiica noastra intentioneaza sa dea admitere anul viitor la Academia de politie, avand conform Ordinului MAI 35/2014 respectiv 108/2014, dreptul la un loc rezervat. La recrutare ii trebuie la dosar pe langa decizia de pensie a tatalui ranit si copie dupa procesul verbal de cercetare la fata locului a accidentului. Eu nu am acest document si v-as ruga daca imi puteti spune de unde l-as putea obtine!
Va multumesc!!