avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 899 soluții astăzi
Forum Activitate CiprianM93

Activitate CiprianM93

Buna ziua! In data de 08.07.2023 am achitat o rovigneta pe 12 luni prin aplicatia Pago, am verificat datele introduse de 2 ori, numarul de inmatriculare si seria de sasiu erau corecte, dupa care am apasat plateste, rovignieta primita pe mail si factura are un alt numar de inmatriculare, in loc de DB este B, si o cu totul alta serie de sasiu eu am Vw si seria este de Kia, Am luat legatura cu cei de la pago, m-au pus sa fac o cerere catre CNAIR, am facut, am trimis, am atasat documente, insa cei de la CNAIR mi-au refuzat solicitarea deoarece spun ca nu se incadreaza in Anexa 1, norme.
Eu am cumparat intre timp pentru a evita o eventuala amenda o noua rovinieta pe numarul si seria corecta. Cum pot face sa imi recuperez banii de pe prima rovinieta avand in vedere ca este o eroare a aplicatiei Pago?
Dupa ce am primit raspuns de la CNAIR le-am trimis un mail in care ii instiintez ca daca nu imi returneaza banii fac plangere la Anpc. Ce solutii am? Va multumesc!
Buna! As vrea si eu sfatul in legatura cu o problema.
Am stat in chirie la o persoana am facut contract de inchiriere intre persoane fizice pe 6 luni (nu stiu daca este inregistrat la ANAF), iar eu dupa 2 luni am plecat fara sa facem niciun act de incheiere doar o discutie verbala cand i-am predat cheile. Am platit 2 garantii plus cele 2 luni in care am stat (garantiile sunt mentionate in contract) pe urma celor 2 luni nu am primit nicio chitanta sau factura, iar utilitatile le-a platit ea, eu fiind de buna credinta si i-am dat banii fara sa primesc chitanta nici pentru utilitati. Acum dupa cateva luni tipa imi trimite o notificare cum ca am de plata utilitatile (313 lei) pe lunile in care am stat, dar nu face referire la niciun contract sau ceva.. pur si simplu " notificare... subsemnata etc.. pana in data de.. sa-mi remiteti suma in contul... reprezentand contravaloarea utilitatilor din imobilul situat in.. in cazul in care nu veti da curs prezentei notificari voi fi nevoita sa ma adresez instantei de judecata caz in care veti suporta toate cheltuielile" nume in clar si semnatura. E legal asa ceva? ce pot face?