avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1764 soluții astăzi
Forum Activitate mikvin

Activitate mikvin

Detin parti dintr-un imobil ca mostenitor (urmas), cu acte originale. Imobilul este locuit de fiul unuia din copropietari de foarte mult timp. Pentru ca finalizarea actiunilor judecatoresti dureaza de foarte multi ani, eu vreau sa vand parti mele, el pretinde ca nu are bani si ca vanzarea imobilului este complicata pentru ca sunt mai multi coproprietari care nu locuiesc in imobil (doar el). Mentionez ca am platit parte din impozit, anual. Intrebarea mea este: cum pot sa procedez in aceasta situatie?
in perioada zilelor de preaviz la demisie, intra si zilele de concediu de odihna?
situația este urmatoarea:
- înainte de depunerea demisiei, salariatul a depus cerere de acordare a concediului de odihna, care i-a fost aprobat.
- după două săptămâini a înaintat demisia și a intrat în concediul de odihnă.
- în calitate de angajator, conform Codului Muncii, i s-a trimis instiintare de luare la cunostinta a demisiei înregistrate și s-a comunicat angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea termenului de preaviz stabilit de lege.
- angajatul nu este de acord să efectueze preavizul calculat după terminarea zilelor de concediu de odihnă, ci consideră că zilele de preaviz intră în calcul începând din ziua când și-a anunțat demisia, incluzând zilele de concediu.
CARE ESTE CALEA CORECTĂ?