Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zilele de concediu de odihna intra in calcului zilelor ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zilele de concediu de odihna intra in calcului zilelor de preaviz pentru demisie?

in perioada zilelor de preaviz la demisie, intra si zilele de concediu de odihna?
situația este urmatoarea:
- înainte de depunerea demisiei, salariatul a depus cerere de acordare a concediului de odihna, care i-a fost aprobat.
- după două săptămâini a înaintat demisia și a intrat în concediul de odihnă.
- în calitate de angajator, conform Codului Muncii, i s-a trimis instiintare de luare la cunostinta a demisiei înregistrate și s-a comunicat angajatorului incetarea contractului individual de munca, dupa implinirea termenului de preaviz stabilit de lege.
- angajatul nu este de acord să efectueze preavizul calculat după terminarea zilelor de concediu de odihnă, ci consideră că zilele de preaviz intră în calcul începând din ziua când și-a anunțat demisia, incluzând zilele de concediu.
CARE ESTE CALEA CORECTĂ?
Corect este ceea ce sustine angajatul ... zilele de CO se suprapun cu zilele de preaviz. CO nu prelungeste durata preavizului

CO se acorda proportional cu perioada lucrata ,,, adica, de la data inceperii activitatii si pana la data incetarii c.i.m. ... aceasta perioada, dupa caz, include si perioada de preaviz.