avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1669 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters401479

Activitate ContSters401479

Răspuns la discuția Amenintarea cu moartea
Povestea, domnule moderator este aceasta....

Acum un an de zile, am fost amenintat de vecinul din blocul de vizavi cu moartea, pe fondul unui conflict mai vechi, pe care o sa il prezint in final. Am avut inspiratia si l-am inregistrat , atat la ora 15.00 , cat si la ora 17.00, cand a reinceput, din nou,sa ma ameninte ,fiind prezenta si o martora (vecina de deasupra).El este un om foarte violent, cu un comportament antisocial, un cunoscut al politiei( pentru ca a mai avut probleme cu politia). Din pacate , multi vecini nu reactioneaza, datorita violentei verbale, dar si a faptului ca petrecandu-si timpul prin baruri si fiind prieten cu tot felul de dubiosi te poti astepta la orice.

Dupa ce ma ameninta, 2-3 luni fuge.

Vecina de deasupra, spune in declaratia, sa , ca atunci cand ea a iesit pe geam , el vorbea la telefonul mobil si eu il inregistram si apoi l-am injurat.

In prima proba video, se observa, cum el ma injura, si ma ameninta apoi inchide geamul, si il redeschide amenintandu-ma din nou. Vecina iese exact la mijlocul inregistarii, se apleaca si il vede pe acesta, cu telefonul in mana, el incercand in acel moment sa ma inregistreze pe mine.

Iar la a doua amenintare, de la ora 17.00, vecina spune , ca el a dat drumul la muzica , eu l-am inregistrat si am inceput sa il injur, pe inculpat, iar de acolo a inceput din nou disputa, ea iesind pe geam, spunandu-i inculpatului sa o termine din cauza limbajului folosit.

In inregistrarea a doua, se observa cum geamul de la bucatarie este intredeschis, iar tatal meu il inregistreaza pe el,asta dupa ce a dat drumul la muzica si ne-a amenintat de vreo 2-3 ori. Iar ea, a iesit la final, si i-a spus sa inceteze. Iar din partea noastra, nu se aude nici macar un cuvant.

Inculpatul, a spus in declaratia sa ca vorbea la telefonul mobil, si eu ma uitam cu intentie la el, inregistrandu-l. In mintea, sa a avut o discutie civilizata cu mine, in care imi spunea el mie, de ce il inregistrez , ca nu este frumos , iar eu l-am amenintat pe el, atentie, cu sabia. Aceeasi chestie cu vorbitul la telefon, a folosit-o si la mama mea, ca sa se apere.

La ora 17.00, a spus ca nu se afla acasa, deoarece a plecat de la ora 15.00 in oras intorcandu-se seara la ora 21.00.

El , a primit o amenda in anul 2012, pentru ca atunci a amenintat-o cu moartea, pe mama mea, in valoare de 500 de lei. (precizandu-se in dosar- ca are antecedente penale). In declaratia sa , nerecunoscand, ce s-a intamplat atunci.

Cred, ca este posibil sa o fi iinfluentat pe vecina de deasupra, pentru ca este o femeie cu doi copii mici, avand sotul mai mult plecat.

Luna trecuta, 12-13 august, o pandea pe vecina cand , pleaca de acasa, si atunci muzica, amenintari , si tot tacul. Iesea la geam ,si fluiera, avand telefonul lui ascuns in mana.
I-am chemat politia la ora 3.50 dupa 2-3 zile pentru ca nu mai puteam de stress si nervi, iar apoi imi dadea muzica 2-3 minute, (adica sa imi arate el mie). Tin sa precizez, ca a declarat ca nu sufera de boli psihice.

Iar apoi, am fost din nou la politie, am vorbit cu sectoristul, care l-a chemat la sectia, si a disparut din peisaj.
Răspuns la discuția Amenintarea cu moartea
camera preliminara
Răspuns la discuția Amenintarea cu moartea
Buna ziua. Cand am fost astazi si am studiat dosarul, a venit de la arhiva o doamna cu el in mana, si mi-a spus ca peste o saptamana cand va fi prima sedinta, noi ca parti nu ne vom prezenta, pentru ca atunci ,doar se va constata legalitatea administrarii probelor. Era si ciudat, pentru ca nimeni, nu a primit citatie in acest sens.
Buna ziua. Va deranjez cu doua intrebari. Persoana inculpata in dosarul penal (amenintare), a scris in declaratia sa, ca nu doreste avocat. (desi dpdv penal are acest drept. Va beneficia,insa sau nu?

Iar ca prim termen, s-a ales o zi, in care din ce am inteles nu ne vom prezenta niciunele dintre parti. De ce?
Multumesc
Răspuns la discuția Presiuni asupra victimei
El este marcat, de faptul ca eu , l-am inregistrat cu telefonul mobil, atunci cand ma amenintat cu moartea de la geamul sau. Gosterul a amenintat-o si pe maicamea prin 2012, iar tatal meu , a fost atunci in audienta la comandant si i-a spus ( ca daca va mai face , sa reusim sa il inregistram ), pentru ca omul nu recunoaste.

Am primit rechizitoriul de la parchet,acum o luna de zile in care scrie: ca nu a recunoscut fapta sa, ca nu a recunoscut nici faptul ca a amenintat-o pe maicamea,(acum 4 ani) pentru acest lucru fiind amendat cu 500 lei avand antecedente penale ,ca a fost fugit si l-au adus la parchet cu mandat de aducere, si ca l-au trimis in judecata in stare de libertate , eu constituindu-ma si parte civila.

Acum ,luand in considerare, ce sa mai intamplat, pentru ce as putea sa fac o plangere?
Nu cred ca exista pentru incitare. M-am gandit sa merg si la parchet sa discut cu cineva, dar tot la politie cred ca ma trimite. Dvs ce sfat ati putea sa imi dati? Multumesc
Răspuns la discuția Presiuni asupra victimei
Inafara de parintii mei, am unul -doi martori, care au chemat si ei politia, acum vre-o cateva luni de zile, pentru tulburarea linistii de catre respectiva persoana. Inculpatul avand apartamentul fata in fata cu al parintilor mei, la o distanta de maxim 20 de metri, .A chemat politia tatal meu , acum vre-o saptamana la ora 3.30 dimineata, si a venit direct la el, surprinzandu-l in plin " concert". Si mai mult decat sigur, de asa face si ce face, cu datul muzicii un minut-doua. Ce zice , ca nu are timp sa vina politia , intr-un timp asa de scurt.
Buna. Daca persoana care a fost trimisa in judecata (inculpatul) exercita presiuni asupra mea prin fluieraturi, jigniri la coltul blocului(eu stand la etajul patru), si datul muzicii la maxim (dar numai la unele expresii din melodii - de exemplu cantareata x - Iti arat ca pot ), pentru a imi demonstra el mie, ca totusi el e marele goster, ce pot face?

Am fost la politistul care s-a ocupat de dosarul penal, pentru care a fost trimis in judecata (amenintare) si a fost la el.L-a gasit acasa, dar nu a venit la sectia de politie. Apoi i-a lasat citatie, si vad ca pentru o saptamana s-a linistit. Pot vorbi cu cei de la parchet, sau trebuie sa ii fac din nou o plangere la politie?

Pot cere o masura mai dura, ca pana se judeca in septembrie , persoana nu se potoleste deloc. Multumesc