Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintarea cu moartea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintarea cu moartea

Buna ziua. Va deranjez cu doua intrebari. Persoana inculpata in dosarul penal (amenintare), a scris in declaratia sa, ca nu doreste avocat. (desi dpdv penal are acest drept. Va beneficia,insa sau nu?

Iar ca prim termen, s-a ales o zi, in care din ce am inteles nu ne vom prezenta niciunele dintre parti. De ce?
Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
geo789 a scris:

[...] Persoana inculpata in dosarul penal (amenintare), a scris in declaratia sa, ca nu doreste avocat. (desi dpdv penal are acest drept. Va beneficia,insa sau nu?

Daca inculpatul a declarat ca nu doreste avocat, inseamna ca nu doreste avocat
(la amenintare nu se pune avocat din oficiu)

geo789 a scris:
Iar ca prim termen, s-a ales o zi, in care din ce am inteles nu ne vom prezenta niciunele dintre parti.

De unde ati inteles asa ceva, adica de la cine?
Este bine sa va prezentati !
Buna ziua. Cand am fost astazi si am studiat dosarul, a venit de la arhiva o doamna cu el in mana, si mi-a spus ca peste o saptamana cand va fi prima sedinta, noi ca parti nu ne vom prezenta, pentru ca atunci ,doar se va constata legalitatea administrarii probelor. Era si ciudat, pentru ca nimeni, nu a primit citatie in acest sens.
Da, in primul rand trebuie sa stabilim in ce faza a procesului penal sunteti, adica in faza de camera preliminara sau in faza de judecata, pentru ca primul termen nu exista decat in faza de judecata, iar cand ati scris in primul mesaj - primul termen - automat toata lumea intelege ca sunteti in faza de judecata.

Daca insa abia acum rechizitoriul a fost inaintat catre judecator, inseama ca sunteti in faza de camera preliminara, care are si asta termene la care au loc dezbateri, termene pe care le putem califica cu numeralele ordinale primul, al doilea, etc, insa nu trebuie sa le confundam cu Primul termen.

In fine ...in ce faza sunteti, camera preliminara sau judecata?
camera preliminara