avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 459 soluții astăzi
Forum Activitate specialmee

Activitate specialmee

Multumesc pt raspunsul rapid.
In primul caz, stiu ca actionarii sunt ultimii care mai primesc ceva, daca ramane. Societatea nu avea nici un creditor important iar activul principal era o cladire de birouri cumparata prin aportul in numerar al actionarilor.. Ce as fi vrut sa stiu este daca executorul judecatoresc va anunta actionarii de rezultatul dupa vanzarea imobilului sau eu ar tb sa ma interesez la ORC ori in alta parte?
In cazul 2, ma pot inscrie ca persoana fizica la masa credala? Cererea se depune la lichidator?

Buna ziua,

Ma confrunt cu 2 situatii, 2 societati comerciale falimentare.
La prima sunt actionar minoritar, detineam 2%, de curand a intrat in insolventa, care sunt pasii pentru a ma inscrie la masa credala sau ce ar trebui sa fac pentru a incerca sa-mi mai recuperez ceva din investitie.. ?
Cealalta societate, am achizitionat un serviciu care nu a mai fost livrat iar societatea la fel a intrat in faliment; si in aceasta situatie care ar fi pasii pentru a mai recupera ceva din banii platiti..

Multumesc mult.
Am cateva intrebari referitoare la activitatea de audit :-/ .Daca ma poate ajuta cineva raman recunoscator.
1.Care sunt procedurile adecvate si implicatiile in opinia de audit, privind soldurile de deschidere, potrivit ISA 510 - Angajamente initiale - solduri de deschidere ?
2. Cheltuielile de constituire, in conditiile aplicarii Reglementarilor contabile conforme cu Directive a IV-a a CEE, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr.1752/2005 - definire; exemple; posibilitatea de imobilizare a acestora; restrictii la distribuirea profitului; prezentari de informatii in notele explicative, privind cheltuieli de constituire.
3. In ce conditii se considera ca o imobilizare indeplineste criteriul de identificare din definitia imobilizarilor necorporale din IAS 38 "Imobilizari necorporale". Comentati verificarea indeplinirii sau nu a conditiei de control in cazul beneficiilor economice viitoare legate de portofoliul de consumatori si relatiile cu acestia.
4.O situatie cand se utilizeaza metoda de evaluare la baza valorii actualizate conform cerintelor IFRS si in situatia respectiva ce baza de evaluare se utilizeaza conform prevederilor reglementarilor contabile conforme cu Directive a IV-a a CEE, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr.1752/2005.

Multumesc.
Marian