Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Incepator in audit
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Incepator in audit

Am cateva intrebari referitoare la activitatea de audit :-/ .Daca ma poate ajuta cineva raman recunoscator.
1.Care sunt procedurile adecvate si implicatiile in opinia de audit, privind soldurile de deschidere, potrivit ISA 510 - Angajamente initiale - solduri de deschidere ?
2. Cheltuielile de constituire, in conditiile aplicarii Reglementarilor contabile conforme cu Directive a IV-a a CEE, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr.1752/2005 - definire; exemple; posibilitatea de imobilizare a acestora; restrictii la distribuirea profitului; prezentari de informatii in notele explicative, privind cheltuieli de constituire.
3. In ce conditii se considera ca o imobilizare indeplineste criteriul de identificare din definitia imobilizarilor necorporale din IAS 38 "Imobilizari necorporale". Comentati verificarea indeplinirii sau nu a conditiei de control in cazul beneficiilor economice viitoare legate de portofoliul de consumatori si relatiile cu acestia.
4.O situatie cand se utilizeaza metoda de evaluare la baza valorii actualizate conform cerintelor IFRS si in situatia respectiva ce baza de evaluare se utilizeaza conform prevederilor reglementarilor contabile conforme cu Directive a IV-a a CEE, aprobate prin Ordinul ministrului finantelor publice nr.1752/2005.

Multumesc.
Marian
Eu zic sa incercati mai bine pe forumul de la www.conta.ro
Pe aici gasiti mai mult juristi...Si, nu stiu altii cum sunt, dar pentru mine deja vorbiti pe limbi straine.