avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa/faliment, care sunt pasii pentru inscriere ...
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa/faliment, care sunt pasii pentru inscriere la masa credala?

Buna ziua,

Ma confrunt cu 2 situatii, 2 societati comerciale falimentare.
La prima sunt actionar minoritar, detineam 2%, de curand a intrat in insolventa, care sunt pasii pentru a ma inscrie la masa credala sau ce ar trebui sa fac pentru a incerca sa-mi mai recuperez ceva din investitie.. ?
Cealalta societate, am achizitionat un serviciu care nu a mai fost livrat iar societatea la fel a intrat in faliment; si in aceasta situatie care ar fi pasii pentru a mai recupera ceva din banii platiti..

Multumesc mult.
Cel mai recent răspuns: Lucian Huzum , Consilier juridic 22:45, 18 Iulie 2012
1. ca si asociat nu va puteti recupera decit sumele imprumutate firmei si evidentiate ca atare in evidenta contabila. nu exista o recuperare a investitiei, pierderea face parte din riscul investitional. creditorii firmei sunt cei care trebuie sa isi recupereze banii si nu asociatii firmei. dvs veti primi ceea ce ramine dupa lichidarea firmei - daca este cazul - si numai in limita contributiei la capitalul social;
2. depuneti o cerere de inscriere la masa credala, in temenul precizat de lichidator, la care adaugati documentele pe care va bazati pretentia. se achita o tx de timbru de 120 ron.
Multumesc pt raspunsul rapid.
In primul caz, stiu ca actionarii sunt ultimii care mai primesc ceva, daca ramane. Societatea nu avea nici un creditor important iar activul principal era o cladire de birouri cumparata prin aportul in numerar al actionarilor.. Ce as fi vrut sa stiu este daca executorul judecatoresc va anunta actionarii de rezultatul dupa vanzarea imobilului sau eu ar tb sa ma interesez la ORC ori in alta parte?
In cazul 2, ma pot inscrie ca persoana fizica la masa credala? Cererea se depune la lichidator?

specialmee a scris:

Multumesc pt raspunsul rapid.
In primul caz, stiu ca actionarii sunt ultimii care mai primesc ceva, daca ramane. Societatea nu avea nici un creditor important iar activul principal era o cladire de birouri cumparata prin aportul in numerar al actionarilor.. Ce as fi vrut sa stiu este daca executorul judecatoresc va anunta actionarii de rezultatul dupa vanzarea imobilului sau eu ar tb sa ma interesez la ORC ori in alta parte?

In situatia procedurii insolventei, executorul judecatoresc nu poate interveni in nici o faza, deci nu poate fi vorba de el. O societate aflata in aceasta procedura are un administrator judiciar sau un lichidator judiciar (lichidator are daca este in faliment). Deci trebuie sa va interesati pentru a cunoaste in care faza a insolventei se afla societatea, reorganizare judiciara sau faliment. Puteti intreba administratorul societatii.

specialmee a scris:

In cazul 2, ma pot inscrie ca persoana fizica la masa credala? Cererea se depune la lichidator?

Va puteti inscrie in tabelul preliminar al creditorilor ca persoana fizica. Cererea se depune la tribunalul care a dispus deschiderea procedurii insolventei insa intr-un anumit termen. Verificati sa mai fiti in termen, adica intrebati administratorul societatii sau administratorul judiciar / lichidatorul (dupa caz).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Procesul penal in cazul unei societati aflate in faliment rrocambole rrocambole O societate comerciala aflata in faliment are un proces penal in care societatea este parte vatamata si parte civila. Lichidatorul, in temeiul art.174 din ... (vezi toată discuția)
Faliment client kiddo28 kiddo28 buna ziua, am si eu urmatoarea situatie: din surse neoficiale am aflat ca un client care ne datoreaza bani a intrat in faliment ( un prieten al asociatului ... (vezi toată discuția)
Angajati la masa credala ElenaRota ElenaRota Daca o firma deschide procedura insolventei si are si salarii restante de plata catre angajati, acestia trebuie sa se inscrie la masa credala (inclusiv sa ... (vezi toată discuția)