avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 806 soluții astăzi
Forum Activitate urarum

Activitate urarum

Răspuns la discuția Firme cu activitatea suspendata
se mai depune bilant sau doar o declaratie cum ca firma nu a avut activitate ?
Răspuns la discuția inselaciune pe internet
Am si eu o intrebare .. am fost fraudat cu 1000 USD de catre o persoana din Cameroon. Am factura proforma (insa tind sa cred ca firma este falsa) si copie dupa pasaportul persoanei in cauza. Am o mare parte din convorbiri (cele via e-mail) si actele de la cele 2 depuneri pe care le-am facut.

Am platit o marfa 100% in avans ... ce pot sa fac sa-mi recuperez prejudiciul. Cui ar trebui sa ma adresez?
revin si eu
am postat si la inceputul topicului ...

la proces am primit achitare + 1000 lei amenda administrativa
s-a facut apel
nu s-a aprobat apelul
s-a facut dinnou apel (am inteles ca este ultimul posibil)

intrebarile mele sunt :
daca nici acest aple nu se va aproba si va ramane amenda administrativa, voi fi nevoit sa fac scoala de soferi dinnou ori mi se va da carnetul innapoi ?
daca se aproba acest apel si mi se modifica pedeapsa .. eu ce pot face ulterior ?
scrie clar ca ai luat 1 an cu suspendare .. articolul il poti cauta in codul penal ;)
Si inca 3 intrebari :
Este adevarat ca pot cere reabilitarea judecatoreasca la 1 an dupa ispasirea pedepsei? (avand in vedere ca va fi o predeapsa mai mica de 5 ani de inchisoare)
Dupa reabilitare in cazul in care voi mai savarsi o infractiune, voi fi considerat recidivist ?
Scoala de soferi o voi putea incepe la 1 an dupa ce se va stabili pedeapsa sau la 1 an dupa ce o voi ispasi ?

Multumesc anticipat !
Multumesc pentru raspuns (cel din pagina 1)
Intre timp am fost si eu la un avocat si am clarificat lucrurile
ma poate ajuta cineva cu un raspuns ?

Multumesc,
M.
Buna ziua,

Sunt si eu in aceeasi situatia ca "Pinduur" si am si eu 2 intrebari :

1. Exista vreo posibilitate ca pedeapsa sa fie fara suspendare avand in vedere ca sunt la prima abatere ?
2. Cand voi putea obtine dinnou permis de conducere odata ce acesta a fost anulat?