avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 494 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters402443

Activitate ContSters402443

Ok , nu am facut niciun demers pana acum .
Inca sunt amenintat prin telefon , acum patronul mi-a cerut sa ma intalnesc cu el , nu stiu insa motivul , A spus ca daca nu ma intalnesc cu el , face el tot posibilul sa ma aduca la el .
Problema sta in urmatorul fel .
El vrea sa isi recupereze banii , e dreptul lui , dar eu nu am cum sa-i inapoiez suma asta .
Eu i-am explicat telefonic ca nu am de unde sa fac rost de suma asta , el a spus ca nu-l intereseaza .
Nu am niciun bun pe numele meu , eu vreau sa-i inapoiez banii , pana la urma are un contract la notar pe baza de imprumut semnat cu mine acum 2 ani de zile .
Sa ma duc sa ma intalnesc cu el ?
E un om cu influenta si destul te istet , are o casa de avocatura cu care lucreaza .
El nu are nicio dovada ca eu am luat banii aia .
Bani pentru avocat nu am , si daca ar fi cam care ar fi costurile pentru o situatie de genul ?
Va multumesc !
Ok , merg si depun o plangere la Parchet si la sectia de politie de care apartin .
Mai departe ? Presupun ca el nu o sa lase lucrurile asa .
Sa ma auto-denunt ca am luat banii aia sau sa tin la nesfarsit ca nu i-am luat !

O explicatie mai pe larg.
Eu aveam sa ii mai inapoiez 1000 lei , dar nu am mai rezistat la locul de munca din cauza conditiilor , stresului , am lucrat non-stop...am locuit la locul de munca . Stiam ca daca voi pleca, el cu contractul acela imi va lua banii toti , chiar daca el mi-a oprit din salariu . Asa am decis cand am plecat sa iau si o suma de bani , o suma pe care nu are cum sa dovedeasca ca am luat-o , cel putin doar daca nu pune un martor mincinos .
Buna ziua ,

Am lucrat pentru o firma aproximativ 3 ani .
Cu patronul acestei firme nu am avut decat un contract de munca pe 3 luni de zile .
In prima faza am "luat" niste bani din incasari , ca sa ma ierte am mers la notar si am semnat un contract ca si cum el mi-ar fi imprumutat o suma de 15000 de lei . Suma luata de mine a fost mult mai mica .
Am acceptat asta si am continuat sa muncesc pentru el cu conditia ca el sa imi opreasca pe luna din salariu pana imi achit datoria fata de el .
Acum am reusit sa plec de la munca , am luat iar o suma de bani , si acum el ma ameninta cu moartea si sa ii dau inapoi toti banii inclusiv cei 15000 de lei .
Nu am semnat niciun stat de plata , nu am avut contract de munca , am lucrat la negru . Acum primesc telefoane de amenintare .. Ce pot sa fac in cazul asta ?
Ei mi-au spus ca merg la politie sa depuna plangere pentru furt in caz ca nu le dau toti banii astia . Nu poate sa dovedeasca ca eu i-am furat banii . Sau poate ? Ce ma sfatuiti sa fac ?