avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Activitate Maryegy

Activitate Maryegy

Căsătoria in străinătate cu bunuri separate,are valabilitate și în România? La transcrierea căsătoriei în România am confirmat funcționarul de la starea civilă -regimul de bunuri separate
Mulțumesc .

Gard comun demolat de vecin.
Buna ziua ,as dori cum trebuie sa procedez in următorul caz:
gradina +casa de la tara avea gard comun format din clădire casa veche ,anexe și jumătate
din sirma zincata cu vegetatie cu vecinul care a decedat . Noul proprietar a dărmat casa si tot gardul fara a mă anunta. A lăsat doar o anexă de la care a intrat pe terenul meu cam la o distanță de 50 cm pe o lungime de 20 metri a turnat beton și pus stilpi că un viitor gard.
A tăiat toată vegetația inclusiv copac și vita de vie ,de pe terenul meu.
L am căutat eu cerindu i explicații pentru că proprietatea lui este fara gard la intrare, (la strada)implicit și a mea nefiind gard comun între noi intra cine vrea.
A refuzat să ne întâlnim la fata locului
A refuzat să termine gardul spunindu mi doar cînd va hotărî să își facă o casa va face gard alfel se va strica)
Ce cale legală pot urma?E posibil sa pot pune eu un gard provizoriu pe locul fostului gard comun,pentru a mi proteja proprietate?

Menționez că a fost amendat de primăria locală
pentru că demolat casa și anexe care erau în custodia muzeului județean.
Mulțumesc
Buna ziua,
Am o întrebare referitor la cheltuieli comune care mi se pun in fiecare luna la asociatie de locatari,inclusiv consumul de apa rece pentru care toți locatarii avem contoare in casa și fiecare este obligat să ducă consumul lunar
Eu nu locuiesc în tara .
Administrator îmi pune cheltuie in fiecare luna pentru două persoane.
Nu am reuși să ajung la înțelegere pe cale amiabilă,susține că trebuie să i plătesc cota la salar iar faptul că apa rece consumata/bloc nu toți declara și ea pune că și pierderi inclusiv consum de apa ultimele 3 luni (eu nefiind în tara).
Cui trebuie să mă adresez?

Mulțumesc