avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua, Am o întrebare referitor la cheltuieli ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua, Am o întrebare referitor la cheltuieli comune care ...

Buna ziua,
Am o întrebare referitor la cheltuieli comune care mi se pun in fiecare luna la asociatie de locatari,inclusiv consumul de apa rece pentru care toți locatarii avem contoare in casa și fiecare este obligat să ducă consumul lunar
Eu nu locuiesc în tara .
Administrator îmi pune cheltuie in fiecare luna pentru două persoane.
Nu am reuși să ajung la înțelegere pe cale amiabilă,susține că trebuie să i plătesc cota la salar iar faptul că apa rece consumata/bloc nu toți declara și ea pune că și pierderi inclusiv consum de apa ultimele 3 luni (eu nefiind în tara).
Cui trebuie să mă adresez?

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 13:50, 20 Noiembrie 2022
Buna ziua,
Primul pas este o contestare a listelor de intretinere in termen de 10 zile de la afisare, Contestarea se face in scris catre presedintele asociatiei, apoi in functie de raspunsul acestuia (tot in scris!) va puteti adresa judecatoriei din circumscriptia caruia se afla imobilul respectiv.
Aspectul ca administratorul de imobil calculeaza intretinere lunara pentru 2 persoane-in conditiile in care apartamentul nu este locuit reprezinta incalcarea dispozitiilor in vigoare
Aveti dreptul legal sa desfasurati demersuri pentru recuperare sume calculate si percepute fara temei legal
Conform disp L nr 196/2018 administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenyta executionala
Administratorul de imobil nu are competenta sa dispuna de la sine putere inregistrare si calcul intretinere aferent numar nereal de persoane
Conform disp L nr 196/2018 reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele de asociatie
Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine autoritatea si competenta sa dispuna masurile pentru aplicarea corecta a dispozitiilor in vigoare
Daca presedintele de asociatie de proprietari este reticent,anterior demersului in instanta care dureaza ani de zile si nu va garanteaza hotarare favorabila,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bunä ziua locuiesc în bl turn a parter cam 12 ... Benţealiliana Benţealiliana Bunä ziua locuesc în bl turn a parter cam 12 mä nmesc Benţea liliana am probleme cu ploaia de mulţi ani mam tot rugat de aministrator sä rezolve sä nu ... (vezi toată discuția)
Asociatia de locatari Zega Zega Buna seara.Locuiesc într.un bloc cu zece nivele de ceva timp,pe parcurs am sesizat ca nu toate persoanele sunt trecute la intretinere exact asa cum ... (vezi toată discuția)
Buna ziua! locuiesc in chirie intr-un imobil cu 8 etaje, pe fiecare ... AndreiCh87 AndreiCh87 Buna ziua! Locuiesc in chirie intr-un imobil cu 8 etaje, pe fiecare etaj exista un spatiu de depozitare langa lift. Avem doi copii si am solicitat ajutorul ... (vezi toată discuția)