avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 934 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua! Locuiesc in chirie intr-un imobil cu 8 ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua! Locuiesc in chirie intr-un imobil cu 8 etaje, pe fiecare ...

Buna ziua!
Locuiesc in chirie intr-un imobil cu 8 etaje, pe fiecare etaj exista un spatiu de depozitare langa lift. Avem doi copii si am solicitat ajutorul acelui spatiu pentru bicicleta, trotineta, carucior. Ni s-a spus ca nu avem dreptul pentru ca suntem chiriași! Apoi urmeaza sa fie o sedinta cu propunerea de a plati chirie pentru acele spatii. Nici un locatar nu este de acord cu aceasta solutie toti fiind de comun acord sa le folosim in mod decent fara a plati o taxa. Cum se procedeaza? Se supune la vot si daca locatarii cad de comun acord sa le folosim fara taxa si in limita bunului simt, mai poate face ceva administratotul? Ma gandesc ca este doar reprezentantul asociatiei si poate fi schimbat prin vot, corect? Noua ni se pare ca isi urmareste doar propriile interese!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:50, 23 Mai 2022
Administratorul este doar un angajat, nu are treabă cu organizarea de AG și decizii în cadrul asociației.
Legiuitorul a prevazut in disp L nr 196/2018 ca proprietarui nu au derpt legal sa utilizeze exclusiv partea comuna de condominiu decat cu acordul proprietarilor si al asociatiei de roprietari cu ncheiere de contract de folosinta sau de inchiriere
Proprietarii nu au autoritatea si competenta sa hotarasca impotriva dispozitiilor in vigoare
Administratorul de imobil este angajatul asociatiei de proprietari cu limita de competenta executionala,nu se poate implica in incalcarea dispozitiilor in vigoare ,,in deciziile proprietarilor si ale echipei manageriale a asociatiei de proprietari
Sesizati oficial presedintele de asociatie care este factor decizional si care poate dispune inchirierea partii comune de condominiu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. am vecini care depozitează pe casa scării ghivece ... georgiana30 georgiana30 Bună ziua. Am vecini care depozitează pe casa scării ghivece de flori,biciclete,trotinete,căruț pentru copii..în fata și spatele blocului au pus mese ... (vezi toată discuția)
Spatiul comun Zanica Zanica Buna seara....am primit de la asociatie o hartie in care mi se precizează ca trebuie sa platesc o chirie lunara pe un spatiu comun ..problema este ca nu doar ... (vezi toată discuția)
Parti comune asociatii proprietari biancab2005 biancab2005 buna ziua. Intrebarea mea este daca pot folosi boxa de la parterul blocului pentru depozitarea bicicletei. Eu stau la etajul 3. Mentionez ca vecinii de la ... (vezi toată discuția)