avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate ana1993

Activitate ana1993

Buna ziua, am înțeles ca ar fi posibil sa îmi trec fetița minora de 7luni pe numele meu dacă tatăl încuviințează in scris ,dând o declarație notariala precum ca renunța la drepturile sale și ca își da acordul ca fetița sa fie trecută pe numele meu. Menționez ca suntem divortati, acesta nu s a interesat de fetița și nici nu o va face, nu a vrut sa mi pună la dispoziție nici măcar copie de pe buletin atunci când mi a trebuit și nici nu va pune la dispoziție acte necesare la momentul când voi avea nevoie. Credeți ca este posibila aceasta schimbare a numelui?ce acte îmi sunt necesare și ce motive am putea invoca? Va multumesc
va multumesc mult pentru raspund domnul avocat. Un singur lucru as dori sa va mai intreb, este posibila schimbarea numelui de familie al fetitei cu numele meu de familie de fata, dupa divort?? multumesc
buna seara, sunt mamica unei fetite de o luna jumatate, si am probleme cu sotul ( actualmente suntem in divort). Pentru a intelege problema pe care o am voi relata pe scurt istoricul relatiei noastre. il cunosc pe sot de 1 an, in mai 2016 am facut cununia civila, eram insarcinata, la nici 3 saptamani am intentat cererea de divort pe motiv ca sotul m-a agresat si fizic, pana la acest fapt au mai avut loc certuri provocate de acesta la bautura cu injurii si amenintari, ultima data culminand cu bataie si alungarea din casa la ora 01:30 dimineata, mentionez ca eram insarcinata in 8 luni jumatate la momentul in care m-a batut. Am scos si certificat medico-legal. Dupa ce am hotarat sa bag divort acesta a continuat cu amenintari ca imi va lua fata, uneori spune ca nu este copilul lui si ca sa nu am pretentii si ca nu il intereseaza, alteori face scandal ca e copilul departe de el. Acesta consuma alcool deseori, si mama lui este agresiva. Acum 2 zile m-a oprit pe strada sa vada fata, am ramas si l-am lasat sa o tina in brate, in momentul in care am spus ca vreau sa plec a inceput scandalul, a inceput sa tipe, nu ma lasa sa plec, a zmucit caruciorul cu fetita in el, nu ma mai lasa sa pun mana pe copil, mama lui a venit si m-a agresat, am apelat la politie pentru a putea sa imi iau fata sa merg acasa. As dori sa stiu cum pot obtine un ordin de restrictie, si sa aiba cat mai putine drepturi asupra ei, nu vreau sa o ia acasa, daca trebuie sa o vada, sa o faca in prezenta mea, nu m-a ajutat cu absolut nimic, nu mi-a dat nici copie de pe buletin pt a baga dosarul de alocatie al fetei, nu a venit la spital sa ii fac certificatul fetei, l-am fct doar eu cu certificatul de casatorie... Exista vreo posibilitate sa schimb dupa divort si numele fetei, adica sa o trec pe numele meu?? imi cer scuze pentru roman, dar sunt ft ingrijorata si disperata, mi-e teama sa mai ies din casa cu copilul sa nu patim ceva, sau sa mi-o ia...va multumesc anticipat pentru raspuns