avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Activitate sorinsorin68

Activitate sorinsorin68

Primaria nu este proprietar.Proprietarul este din Republica Moldova.Nu a mai investit nici un ban in aceasta locatie si nu arata bine deloc.Geamurile sunt sparte,Este nezugravit la exterior,este neingrijit in totalitate.Pot sa-l oblig sa ingrijeasca aceasta proprietate?

ynocentta a scris:

Atat timp cat spatiul apartine de primarie ,aceasta are obligatia sa suporte costurile aferente intretinerii si reparatiei spatiului atat timp cat spatiul nu face obiectul unui contract de locatiune situatie in care costurile intra in sarcina locatarului

Am inteles.Multumesc.Nu beneficiaza de utilitati din bransamentele asociatiei si atunci nu-l trecem pe liste.
Din cauza acestui proprietar,parterul blocului nostru nu a fost reabilitat termic , este un spatiu comercial parasit,cu geamuri sparte si cu pereti exteriori nezugraviti.Prin reabilitarea blocului, Primaria ne obliga pe noi sa platim cota parte indiviza a acestui proprietar si sa recuperam noi suma de bani aferenta acestui proprietar(exemlplu terasa a fost refacuta si este pus la plata si acest proprietar de la parterul blocului)Nu stim cum sa procedam cu acest proprietar?Avem unele probleme din cauza acestui proprietar .Este normal sa platim noi la primarie pentru acesta?
Parterul blocului arata rau,cu geamuri sparte si este neingrijit.Suntem nemultumiti si nu stim cum sa procedam cu acest proprietar.
Sa=l trec pe listele de plata la intretinere?Chiar daca acest proprietar nu este membru in asociatia noastra de proprietari?

@sorinsorin68, apasati numai butonul Raspunde, nu mai apsati ci butonul Citeaza..
Pe lista de plata a asociatiei de prop. va trebui inregistrat si acest spatiu comercial. Va fi trecut cu zero persoane, iar administratorul le va repartiza doar costuri pe cota-parte indiviza de proprietate, la fel ca si celorlalti proprietari. Dar proprietarul spatiului este cu domiciliul in alta tara si nu am garantia platii intretinerii lunare.Pana in prezent nu avem nici o decizie si nici o Hotarare pentru trecerea acestui proprietar la intretinere.Urmeaza sa facem o decizie in CEX.Dar ulterior o sa facem notificari si o sa ajungem in fata unui judecator,daca acest proprietar nu plateste.Ce ma sfatuiti?Am in actele asociatiei suprafetele proprietarilor iar diferenta este pentru acest spatiu.
Discuție proces civil
Buna ziua,
Astazi 29 iulie 2016 am fost rechemat in instanta ca persoana fizica(sunt administratorul SRL) de o societate comerciala cu care am avut relatii comerciale ca persoana juridica .
Aceasta societate a castigat in instanta impotriva SRL-ului meu si are o hotarare judecatoreasca definitiva din anul 2014.
Anul trecut in decembrie 2015 eu ca persoana fizica am castigat cu acesta firma un proces in care instanta a respins ca neintemeiata actiunea acesteia(ordonanta de plata art.1013CPC) si dupa primirea comunicarii instantei(in aprilie 2016) aceasta societate a avut termen de 10 zile sa ma recheme in judecata, dar nu a facut-o.
Aceasta societate ma rechemat astazi in instanata facand un artificiu
Citatia este pe destinatar srl-ul meu iar chemarea in judecata este impotriva mea ca persoana fizica .Solicita o ordonanta de plata conform art.1014CPC .
Intrebarea mea este daca trebuie sa ma rejudec ,sa depun intampinare chiar daca am o hotarare a instantei din 2015(de respingere ca fiind neintemeiata a ordonantei de plata conform art.1014 CPC)