avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate cristinastoica876

Activitate cristinastoica876

Deci refuzul celor de la pasapoarte este un abuz?
Multumesc! Cu siguranta asa o sa fac, dar daca ei tot refuza, eu ce fac?In ideea in care aceasta programare am facut-o de 2 luni, alta programare voi obtine peste 3 luni in acest moment, iar eu ar trebui sa plec pe 10 iulie.
Decat sa obtin un raspuns scris, as prefera sa ii conving cumva.
Buna seara,
Tocmai am intrat in posesia unei hotarari a unei ordonante presidentiale pt suplinire acord a celuilat parinte fiindu-mi necesara la intocmirea pasaportului fetitei mele minore, aceasta fiind executorie, cu drept de apel in cinci zile. Am programare la pasaport miercuri 21.06 si cei de acolo imi spun ca nu pot sa ma ajute decat dupa ce hotararea devine definitiva. Am inceput procesul pt suplinire acord din decembrie 2016 dar fiind un drum greu in sensul in care eu nu stiu nimic de 2 ani de fostul sot am indeplinit greu procedura de citare a lui la proces. Eu am facut rezervare in Grecia pt a petrece vacanta cu fetita din ianuarie fiind convinsa ca procesul nu va dura atat de mult, in luna mai am innaintat aceasta ordonanta presidentiala in ideea sa ma ajute mai repede la intocmirea pasaportului ( repet avand programare online pe 21.06) si aici procedura a durat f mult 5 saptamani. Azi am intrat in posesia ei si am sunat la pasapoarte pt a verifica actele ce imi sunt necesare iar ei imi spun ca ordonanta chiar fiind executorie nu este valabila decat definitiva.
Intrebare:
Cum este corect? Ordonata poate fi executata inaintea definitivarii?
ce inseamna dl avocat sa ma judec bine?
Plangere penala de abandon de familie am facut, de pensie nu am nevoie vroiam sa intelegeti cum e situatia, ma deranjeaza ca depind de ei pentru a putea pleca linistita cu copii si incerc sa gasesc o cale.
Pare simplu, numai ca el nu foloseste email-ul..cu mine personal nu discuta deloc, nu vrea mai bine zis, daca ii trimit mesaje pe tel il suna pe baiat si ii spune ca nu are nimic de discutat cu mine...copiilor le promite ca le va da aceasta procura dar nu o face...desi stie in ce scop o folosim- pentru vacante- a discutat de 6 ori cu ei intr-un an si le promite mereu ca le va trimite bani si le tot povesteste ce bine ii este lui cate tari a vizitat pe unde umbla ( fiind angajat ca sofer pe tir...sau cel putin asa spune el) ...dar daca cumva copii cer ceva schimba subiectul si eventual isi ia la revedere. Nu vreau sa mai ajung cu copii pe la tribunal au fost foarte bulversati cu divortul...initial au fost cu locuinta la el eu neputind sa-mi exercit dreptul la programul de vizita...copii au urmat un program de consiliere psihologica la cererea mea in instanta in care s a dovedit alienarea parentala...a durat un an de zile sa pot sa iau copii cu domiciliu la mine legal. Din acel moment el a plecat din oras si nu a cerut program de vizita nu a respectat hotararea de a le da pensia doar ii mai suna din cand in cand.
El este plecat din tara vorbeste foarte rar cu copii la telefon si le spune ca el nu se mai intoarce in tara. Cu siguranta nu o sa obtin de la el amiabil acea procura.La tribunal ce am de facut? Nu stiu unde locuieste ca sa il pot cita?
Sunt divortata am doi copii minori de 11 respectiv 16 ani cu domiciliu stabilit la mine dar cu exeecitarea drepturilor parintesti ambilor parinti, tatal nu are program de vizita si obligat prin hotarare la pensie alimentara. Tatal nu plateste nimic, nu a vazut copii de aproape 2 ani iar intrebarea mea este daca pot iesi cu copii din tara fara acordul lui.