avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 727 soluții astăzi
Forum Activitate alex_u_64

Activitate alex_u_64

Buna ziua!
Are cineva dreptul de a-mi cere copie dupa buletin pentru un contract de prestari servicii in valoare de aproximatjv 500 de lei pentru a-mi redacta contractul?
Nu trebuie procedat mai intai sa imi trimita draft-ul de contract sa vad ce scrie acolo?
Si pentru ce ii trebuie copie dupa buletin? Numele si eventual CNP-ul nu-i suficient?
Salutare,

Am semnat un antecontract pentru cumpararea unui apartament grevat de un drept de ipoteca(grevat inclusiv cu interdictii de instrainare si grevare) in favoarea bancii X.
Practic dezvoltatorul s-a imprumutat la banca X pentru a termina blocul, inclusiv apartamentul meu(care in acest moment este terminat si finisat), si pentru a incepe construirea altor blocuri noi, iar banca creditoare X are acest drept de ipoteca momentan asupra imobilului dezvoltatorului.
Pentru a contracta un credit ipotecar de la banca Y pentru a plati o parte din diferenta de pret(pe langa avansul pe care l-am dat la antecontract) am nevoie de un acord de instrainare de la banca X pentru ipoteca subsecventa bancii Y.
Problema este ca pentru a-mi da acest acord, banca X imi cere sa renunt la beneficiile de discutiune si diviziune pana cand intreg pretul apartmanetului va fi virat in contul bancii X(sa se mentioneze acest lucru in contractul de vanzare-cumparare).
Credeti ca este riscant sa renunt la aceste beneficii, sau abuziv din partea lor sa imi impuna aceasta clauza?
Pentru avansul dat deja nu imi este foarte teama(nu este un avans foare mare), insa pe langa suma creditata de la banca Y, pentru plata pretului total, voi mai veni si eu cu o suma de aproximativ 10.000 euro pe care o voi livra chiar in ziua semnarii contractului de vanzare-cumparare.
Din cate inteleg eu practic va fi problema doar in cazul in care dezvoltatorul va fi executat silit intre data semnarii contractului de vanzare-cumparare si momentul in care banca Y vireaza efectiv banii in contul bancii X(maxim 10-15 lucratoare zile sa zicem).
Ma gandesc ca oricum in ziua vanzarii--cumpararii(sau cu o zi-doua inainte) voi re-verifica daca dezvoltatorul se afla in insolventa sau faliment.

Multumesc anticipat
Multumesc pentru raspunsuri!

Insa am solicitat imediat(in maxim 20 de minute) dupa ce am observat capacul lipsa la biroul de informatii al magazinului(sun plaza - cora ca sa-i dau si numele) sa imi arate camerele si au refuzat.
In schimb mi-au dat un formular de nemultumiri al Mall-ului sa il completez.
Insa au spus ca e necesar sa ma duc la politie(si exact ls sectia de politie pe care mi-o dau ei) si voi veni cu politia sa vad camerele.
Am cautat si pe internet regulamentul mall-ului si intr-adevar scrie ca doar autoritatile competente pot avea acces la camere de luat vedere. Am mai inteles ca la acest Mall se stocheaza imaginile camerelor de supraveghere timp de 30 de zile
Sunt niste nesimtiti, parca regulamentul este facut impotriva clientilor si in sprijinul hotilor.
Adica vreti sa spuneti ca nu este legal faptul ca au refuzat sa imi arate camerele?

Apropo de acest lucru, imi amintesc ca intrecut am ajuns intr-o problema la Rompetrol si vanzatoarea a accesat imediat inregistrarile camerelor de supraveghere sa ne lamurim, fara nici un formular si fara nici o reclamatie la politie.

Referitor la polititisti, sper sa isi faca bine treaba din moment ce sunt platiti din banii mei (lucrez in domeniul privat si platesc impozit la stat).
Sunt sigur ca l-as fi observat daca nu mai era in momentul in care am plecat in magazin.
Este de fapt un capac/maner la cleanta exterioara a portierei soferului pentru acest model de masina. Atunci cand se inchide o usa, este mai usor observabil cand lipseste decat un capac de roata lipsa.
Salut!

Acum cateva zile am fost intr-un supermarket si mi-am lasat autoturismul in parcarea acestuia, parcare despre care ulterior am observat ca este prevazuta cu camere de supraveghere. Una dintre camere era indreptata chiar spre autoturismul meu, desi la o distanta de 10-15 metrii.
Cand am revenit la autoturism dupa aproximativ o ora lipsea un capac de la autoturism(din dreptul usii soferului), capac care este cunoscut ca se fura si se vinde pe piata neagra(second-hand) pentru acesta marca de autoturism.
Sunt 99% sigur ca acel capac mi-a disparut in acea ora in care am avut autoturismul parcat in acel loc.
Nu am CASCO.
Am fost la politie si am facut o plangere, am indicat exact locul, data si ora, dupa ce am fost pus sa astept mai multe ore.
Cei de la politie(in Bucuresti s-a intamplat) pareau cam sictiriti/deranjati ca am venit sa ii anunt doar pentru un lucru minor, si mi-au spus ca poate nu mergea camera si poate ca nu se vede bine oricum (sper insa sa fie doar o impresie de a mea. Inteleg sa fie tratat cazul cu o prioritate mai mica, dar ma astept sa fie tratat serios.).

Intrebare 1: Am dreptul de a vizualiza si eu imaginile surpinse de camera de supraveghere in acea ora? Cei de la politie au refuzat acest lucru(au spus ca doar imi vor trimite scris rezultatul),insa de la angajatii din supermarket am inteles ca as putea sa vin sa vad camerele daca am facut plangere la politie.

Intrebare 2: Politistii care mi-au fotografiat masina au inceput sa comenteze/fotografieze/noteze ca am si niste zgarieturi/urme minore de tamponari usoare pe masina si in opinia lor acele urme ar putea avea legatura cu pierderea capacului, si au inceput sa ma ameninte/sperie/devina agresivi ca voi plati amenda ca le dau de lucru degeaba ca vor gasi ca din cauza tamponarilor am pierdut acel capac. Insa acele zgarieturi sunt vechi, si nu au nici o legatura cu capacul.
Daca nu am declarat aceste zgarieturi/urme de tamponari usoare inca la politia rutiera, pot primi amenda in urma acestei plangeri pe care am facut-o? Imi recomandati sa merg repede sa declar aceste zgarieturi la politia rutiera, inca cat mai sunt aproape la 24 de ore de momentul in care mi-au fotogrrafiat masina cei de la politia locala?

Multumesc,
Alex.