Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Renuntare beneficii de discutiune si diviziune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Renuntare beneficii de discutiune si diviziune

Salutare,

Am semnat un antecontract pentru cumpararea unui apartament grevat de un drept de ipoteca(grevat inclusiv cu interdictii de instrainare si grevare) in favoarea bancii X.
Practic dezvoltatorul s-a imprumutat la banca X pentru a termina blocul, inclusiv apartamentul meu(care in acest moment este terminat si finisat), si pentru a incepe construirea altor blocuri noi, iar banca creditoare X are acest drept de ipoteca momentan asupra imobilului dezvoltatorului.
Pentru a contracta un credit ipotecar de la banca Y pentru a plati o parte din diferenta de pret(pe langa avansul pe care l-am dat la antecontract) am nevoie de un acord de instrainare de la banca X pentru ipoteca subsecventa bancii Y.
Problema este ca pentru a-mi da acest acord, banca X imi cere sa renunt la beneficiile de discutiune si diviziune pana cand intreg pretul apartmanetului va fi virat in contul bancii X(sa se mentioneze acest lucru in contractul de vanzare-cumparare).
Credeti ca este riscant sa renunt la aceste beneficii, sau abuziv din partea lor sa imi impuna aceasta clauza?
Pentru avansul dat deja nu imi este foarte teama(nu este un avans foare mare), insa pe langa suma creditata de la banca Y, pentru plata pretului total, voi mai veni si eu cu o suma de aproximativ 10.000 euro pe care o voi livra chiar in ziua semnarii contractului de vanzare-cumparare.
Din cate inteleg eu practic va fi problema doar in cazul in care dezvoltatorul va fi executat silit intre data semnarii contractului de vanzare-cumparare si momentul in care banca Y vireaza efectiv banii in contul bancii X(maxim 10-15 lucratoare zile sa zicem).
Ma gandesc ca oricum in ziua vanzarii--cumpararii(sau cu o zi-doua inainte) voi re-verifica daca dezvoltatorul se afla in insolventa sau faliment.

Multumesc anticipat
Practic efectul acestei renuntari la cele doua beneficii va fi ca debitorul principal nu va putea fi urmarit cu prioritate in cazul unei eventuale executari silite. De obicei nu este recomandata renuntarea la cele doua beneficii ale legii, insa in concret banca impune regula jocului si ca atare nu prea aveti de ales. Apreciez ca, in cazul dvs (nu si in alte situatii), nu este un risc extrem sa semnati contractul in aceste conditii, mai ales ca nu vi se ofera variante din care sa alegeti.
(stiu ca raspunsul este tardiv, insa poate profita altora)
Practic efectul acestei renuntari la cele doua beneficii va fi ca debitorul principal nu va putea fi urmarit cu prioritate in cazul unei eventuale executari silite. De obicei nu este recomandata renuntarea la cele doua beneficii ale legii, insa in concret banca impune regula jocului si ca atare nu prea aveti de ales. Apreciez ca, in cazul dvs (nu si in alte situatii), nu este un risc extrem sa semnati contractul in aceste conditii, mai ales ca nu vi se ofera variante din care sa alegeti.
(stiu ca raspunsul este tardiv, insa poate profita altora)