avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 854 soluții astăzi
Forum Activitate diacris

Activitate diacris

Inca nu s-au taiat facturi si chitante si tocmai de aceea incerc sa vad cum este legal inainte sa gresesc. Am discutat cu cativa clienti ai firmei (persoane fizice) care au spus ca vor sa plateasca numerar atunci cand le voi da facturile pentru ca nu vor sa se duca la banca. Plata contractelor va fi in 2 rate, cu avans si atunci tai o factura si 2 chitante si incasez numerar. O.U.G. 28/1999 spune ca nu sunt obligata sa am casa de marcat daca in contract se precizeaza ca platile se fac in rate, cu avans. Deci, este gresit daca incasez numerar si tai o factura si 2 chitante conform clauzelor contractuale ?????
Mie contabila mi-a spus ca pot lua bani numerar numai de la persoane juridice carora le dau factura si chitanta. Pentru persoane fizice fie ii trimit la banca cu factura sa o plateasca in contul firmei fie imi cumpar casa de marcat. Cum eu nu vreau sa imi cumpar casa de marcat pentru 5 operatiuni/luna mi-a spus ca altfel nu se poate. Eu consider ca ma incadrez in exceptiile prevazute in H.G si O.U.Gcu casele de marcat "fac exceptie ........serviciile prestate în baza unor contracte în care se prevede că plata se face în rate, la termen sau sub formă de avansuri. " si atunci nu o mai cumpar dar poate ma puteti ajuta cu baza legala pentru ca in acest moment nu am argumente sa o contrazic. Tot citesc in Codul fiscal, in Normele metodologice ale lui, in OMFP si nu gasesc unde scrie despre incasarile in numerar. Poate ma puteti ajuta!!
Cum pot incasa banii numerar de la persoane fizice in situatia in care nu am casa de marcat (ma incadrez la exceptiile prevazute de lege pentru obligativitatea folosirii casei de marcat) si nu doresc sa pun clientii pe drumuri la banca pentru ca sa depuna banii de pe factura in contul firmei? Mentionez ca am infiintat de curand un S.R.L. cu obiect de activitate Activitati de arhitectura.......(cod CAEN 7420), firma este platitoare de TVA, nu vreau sa cumpar casa de marcat pentru ca legea nu ma obliga, si nu mi se pare gresit daca clientului persoana fizica ii tai factura si chitanta, incasez banii si apoi ii depun eu la banca. Va rog sa-mi spuneti si mie cum pot proceda si care este baza legala.
Cum pot incasa banii numerar de la persoane fizice pentru ca sa nu ii mai trimit la banca, cu factura, ca sa depuna banii in contul firmei. Am infiintat un S.R.L. cu obiect de activitate prestare de servicii (arhitectura), firma este platitoare de TVA. Nu am casa de marcat pentru ca ma incadrez la exceptiile prevazute de lege si vreau sa stiu daca pot incasa banii de la persoane fizice si sa le tai chitanta. Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez si care este baza legala.


si vreau sa stiu cum pot incasa banii numerar de la persoane fizice fara sa ii trimit la banca, cu factura, ca sa o plateasca. Mentionez ca nu am casa de marcat pentru ca ma incadrez la exceptiile prevazute de lege.