avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1940 soluții astăzi
Forum Activitate Dorinpress

Activitate Dorinpress

Buna ziua !
Inainte de a-mi expune succint problema pentru care am nevoie de un sfat juridic competent, incep prin a recunoaste ca vina pentru aparitia acestei probleme imi apartine. Am lucrat ca muncitor in constructii pentru o persoana cu care nu am incheiat nici un contract scris. Dupa primele doua saptamani de lucru, aceasta persoana m-a platit conform intelegerii verbale stabilite intre noi atunci cand am fost "angajat". Ulterior nu am mai fost platit timp de peste o luna (si nici alti trei colegi de munca). Dupa ce, din acest motiv, mi-am schimbat locul de munca - am incheiat un contract, de data asta !! -, toate insistentele mele si ale colegilor mei de a fi platiti pentru munca prestata au fost zadarnice. Cui sa ma adresez pentru a incerca sa-mi primesc banii ? Se poate vorbi de vreo infractiune in acest caz ?
Va multumesc anticipat pentru orice sprijin pertinent.
Va multumesc mult pentru indrumarile pe care mi le-ati dat ! .. Aveam mare nevoie de aceste puncte de reper pentru a ma putea apoi orienta in formularea unor note scrise de care are nevoie un prieten care, pe langa faptul ca nu are nici cele mai elementare notiuni juridice (toata viata lui a lucrat doar ca electrician), nu are nici posibilitatile financiare de a-si angaja un aparator. Si, pentru ca aparatorul din oficiu sa fie mai eficient, era nevoie de precizarea unui sir de elemente concrete in aparare... Inca o data, multumesc !
Catre cine se formuleaza contestatia impotriva unui rechizitoriu/act de sesizare a instantei in ceea ce priveste administrarea unilaterala a probelor ? Si care este temeiul juridic al unei asemenea contestatii ?

Rechizitoriul la care ma refer a fost inaintat instantei de judecata, adica procedura este in faza de camera preliminara