avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 790 soluții astăzi
Forum Activitate MURESANCRISTIAN

Activitate MURESANCRISTIAN

Discuție legea 231/2018
Buna ziua. Locuiesc in Bistrita si detin o casa cumparata cu legea 112. Am vazut ca s-a modificat legea 18 privind fondul funciar si as dori sa stiu daca pot beneficia si eu de atribuirea dreptului de proprietate pentru curtea si gradina aferente casei de locuit, conform legii 231/2018.
Va multumesc.
Va multumesc
Buna ziua. O societate in luna august depaseste plafonul de 300.000 lei. Conform cod fiscal are obligatia de a depune formularul 010 pana in 10 septembrie si intra ca platitor de TVA incepand cu 01 octombrie? Este corect?
Facturile emise pana la primirea codului de TVA se emit fara TVA, nu? Decontul de TVA va cuprinde TVA din facturile emise si primite dupa obtinerea codului de TVA, nu? Mai se fac ceva regularizari?
Va multumesc
Buna ziua. O societate a cumparat in martie 2007 o cladire facturata cu taxare inversa.
Societatea vinde in prezent cladirea. Factura se intocmeste cu taxare inversa sau scutit? Care este varianta corecta, legala?

Va multumesc.
Buna ziua . Am depus azi o declaratie 101 pentru o fundatie, care anul trecut nu a avut activitate. Au fost detectate erori:
eroare regula: R10: d_prof=1-bifa pt. ( cod_oblig.=103 sau 104 ) si luna =01 an =2017
Mentionez ca am bifat doar codul 104 si restul declaratiei a fost cu zero ( evident am completat datele fundatiei ).
Oare a mai patit cineva asa/ despre ce poate fi vorba? daca ma puteti ajuta cu un raspuns.

Va multumesc
multumesc frumos
Buna ziua

O societate intentioneaza sa achizitioneze un teren. Ce facilitati fiscale implica aceasta investitie ?
Va multumesc
Buna ziua
O angajata a adus la firma un cerificat de handicap accentuat eliberat in data de 13.07.2017.
Incepand din care luna se aplica scutirea pentru impozitul pe salar? Luna iulie sau august?
Va multumesc
buna ziua. O firma care in prezent plateste impozit pe micro, dar la 30.06.2017 estimam ca se va depasi pragul de 500.0000 eur, de cand va plati impozit pe profit? Din trimestrul 2 sau incepand cu 01.07.2017? la calcularea impozitului pe profit la 30.09.2017 se iau in considerare cheltuielile cumulate de la inceputul anului sau doar de cand va plati impozit pe profit? Multumesc.
Buna ziua. Care sunt pasii de facut in cazul in care se doreste suspendarea activitatii unei societati pe o perioada anume? Mentionez ca exista angajati cu contract de munca si are datorii la stat pentru neplata impozitelor la bugetul de stat.
Va multumesc.