avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 643 soluții astăzi
Forum Activitate Clara1982

Activitate Clara1982

Discuție CASS 2017
Persoana fizica care are venituri din cedarea folosintei bunurilor (arenda) a primit decizie de impunere pentru stabilirea CASS si CAS pentru anul 2017, astfel:
- baza de calcul pt luna ianuarie 15655
- baza de calcul pt luna august 15655,
in conditiile in care arenda a fost incasata doar in luna august si s a achitat si CASS datorat de 861 lei.
Mentionez ca persoana in cauza obtine venituri si din dividende si are si calitatea de salariat.
Intrebarea este daca trebuie achitat diferenta de CASS in conditiile acestea si care ar fi motivul.
Multumesc!
Răspuns la discuția Ridicare ipoteca
Multumesc!
O cladire a societatii in trecut a avut 2 ipoteci (2002, respectiv 2003), intre timp acestea au fost ridicate, contul la banca respectiva inchis si cladirea a fost distrusa in urma unui incendiu. La sfarsitul anului trecut am solicitat un extras de carte funciara in care am constat ca apare si cladirea, dar si ipotecile. Cum procedam ca sa obtinem de la banca ridicarile de ipoteca? Multumesc!
Răspuns la discuția Indemnizatie persoane fara venit
Din cate stiu, casnica
Daca mama a nascut al treilea copil si nu a avut niciun venit anterior primeste indemnizatie? Mentionez ca sotul lucreaza.
Discuție Vanzare auto PJ
Buna ziua! Am vandut o masina de pe firma cu factura scadenta la 30 zile. Am scos-o din financiar si noul proprietar a inregistrat-o la financiar, fara inmatriculare in circulatie. Daca s-au scurs cele 30 de zile si cumparatorul nu a achitat factura si vrea sa inapoieze masina pentru ca nu o poate plati O POT REINSCRIE IN FINANCIAR? Cum?
Discuție Vanzare masina
Buna ziua,
Care este procedura (acte necesare) pentru a vinde o masina de la o persoana juridica la una fizica?
Multumesc!