avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Activitate astoret99

Activitate astoret99

Buna ziua, revin cu o intrebare. In urma unei hotarari judecatoresti de acum doi ani trebuie sa platesc o suma de bani cu titlu de dauna, impreuna cu alte doua persoane catre o banca. De cand s a dat hotararea am incercat sa iau cumva legatura cu ei pentru a ajunge la un acord si sa incep sa platesc. Dar nimeni nu stie nimic nici catre cine sa ma indrume nici care sunt pasi de urmat .....nimic. Am facut adrese scrise cu confirmare de primire , am trimis e mailuri .....nici un raspuns. Am incercat sa dau de celelalte doua persoane sa vad ele cum au rezolvat problema dar nu am reusit sa le mai gasesc. Vreau sa rezolv problema pentru ca procesul a fost pe penal si nu as mai vrea alte probleme. Ce mai pot face?
Buna ziua, am divortat de sotul meu in anul 2004. In hotararea de divort scrie ca pensia alimentara trebuie sa o plateasca pana la majorat, dar fata mea face 18 ani in clasa a 11 a . Intrebarea este : tatal nu trebuie sa plateasca pensia alimentara atat vreme cat copilul este intr-o forma de invatamant la zi?
Multumiri anticipate pentru raspuns.
Buna ziua. Am si eu nevoie de o informatie. Am divortat de sotul meu in anul 2006 . In sentinta judecatoreasca ramasa definitiva copilul mi-a fost incredintat mie , tatal fiind obligat la plata unei pensii alimentare. Pana in anul 2010, cat de cat a mai platit pensia alimentara ....o luna da doua nu.....Din anul 2010 nu a mai platit deloc doar cand si cand cheama copilul la el si ii da niste bani de buzunar. Am inteles ca ii pot face plangere penala pentru neplata pensiei alimentare. Intrebarea mea este : daca ii fac aceasta plangere penala pot cere si recalcularea pensiei sau trebuie sa fac prin judecatorie atat pentru neplata cat si pentru recalculare?
Multumesc anticipat pentru raspuns.