avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate AlinMandrica

Activitate AlinMandrica

Buna ziua. Ma poate ajuta cineva cu un raspuns, va rog frumos?
Buna ziua.
Ca urmare a aprobarii noilor specificatii din Codul Administrativ cu privire la echivalarea functiilor publice specifice cu cele generale, se pot face din nou transferuri de pe functii publice generale pe cele specifice? Multumesc anticipat.
Hristos a inviat!
Imi puteti spune va rog frumos, daca o Primarie se reorganizeaza, exista posibilitatea ca un functionar public sa fie destituit din functia publica?
Si ma refer aici la urmatoarea speta:
- functionarul public lucreaza in cadrul Biroului de Urbanism. La angajare nu s-au cerut studii de specialitate, ci doar studii superioare absolvite cu diploma de licenta sau echivalenta. Acum, conform noii Organigrame, se solicita pentru acel post studii in domeniul Urbanismului. Functionarul are studii intr-un alt domeniu de licenta, care nu are legatura cu Urbanismul.
Ce e de facut in acest caz? Poate fi functionarul destituit?
Buna ziua.
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns:
- un functionar public avand functia publica de Inspector, clasa I, grad profesional asistent, se poate transfera la cerere pe un post vacant de Referent, clasa III, grad profesional superior?
Multumesc anticipat!
Buna ziua.
Daca un functionar public solicita transferul la cerere pe o functie publica similara, indeplineste toate conditiile necesare transferului, poate conducatorul unitatii la care se solicita transferul sa-i refuze cererea de transfer? Se poate face ceva in acest sens? Mentionez ca postul pe care se solicita transferul este vacant. Multumesc anticipat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cons.sanda a scris:

Da ,o fi asa ,nu poti sa il constrangi dar in acelasi timp refuzul trebuie motivat in drept si infapt.Ca nu vrei tu nu este un motiv legal,daca cond.respectiv de unitate sta 12 ani pe functie tu chiar nu te poti transfera?vom vedea!
Sigur. Il poate motiva foarte simplu, motive se gasesc: de exemplu ca vrea sa faca economie, ca postul respeciv nu e bugetat etc. Deci daca nu vrea sa accepte transferul, nu se poate face nimic. Stiu, este un lucru care si pe mine ma supara si ma deranjeaza...
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Cons.sanda a scris:

Am intrebat la ANFP,bingo nu am primit un raspuns clar ,decat ca si in articol cu acordul conducatorului...Si daca refuza ce fac? Mai discutati.
Am intrebat si eu la ANFP si am primit un raspuns clar. Se pare ca nu exista reglementat clar in legislatie pe ce motiv poate sau nu aproba conducatorul unitatii transferul la cerere. Asadar, mi s-a comunicat ca ramane la latitudinea conducatorului unitatii daca aproba sau nu. Poate sa nu aprobe fara niciun motiv, pur si simplu ca asa vrea el, iertati-mi expresia, dar asta e adevarul.

Poate ne ajuta un domn/ doamna avocat cu un sfat. Nu mi se pare normal daca ai post vacant si indeplinesc condiile necesare, sa imi refuzi transferul...

Astept sfaturi. Multumesc anticipat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util

Cons.sanda a scris:

Da ,asta stiu pe de rost articolul ,dar cum ramane cu refuzul?si mai ales fara motiv.Refuzul ne intereseaza si baza legala,ca nu poti sa refuzi ca nu vrei sau ca nu iti plac ochii functionarului public...

Ba se pare ca la noi in Romania se poate si lucrul acesta. Nu este deloc normal ca acel refuz al conducatorului unitatii sa fie pe niste motive puerile sau chiar sa nu-si motiveze refuzul.
Ai postul liber, vacant, functionarul public care solicita transferul la cerere indeplineste toate criteriile necesare, atunci de ce sa il refuzi? Pe ce motiv obiectiv, serios?
Sau pot sa se transfere la cerere doar cei care beneficiaza de sistemul pcr?!
Conducatorul institutiei la care se doreste transferul. Multumesc anticipat.
Poate conducatorul sa refuze transferul la cererea functionarului piblic, in cazul in care functionarul indeplineste toate criteriile necesare ocuparii functiei vacante? Nu este reglementat nicaeri in codul administrativ refuzul!
Multumesc.