avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 514 soluții astăzi
Forum Activitate Any2012

Activitate Any2012

Am nascut fetita in italia,noi am venit acasa cand avea 6 luni i-am facut certificatul de nastere romanesc,iar cand am depus la primaria din comuna dosarul pentru alocatie ni sa zis ca nu aveam cererea tip e42 ceva de genul din italia precum ca ea nu a primit alocatie acolo.Au trecut 4 ani si nu am reusit sa lu-am alocatie de stat aici.Noi nu suntem casatoriti si nici nu putem ajunge in italia la primarie sa lu-am ce ne cere primaria din romania.Intrebarea e:Ce acte ne trebuie sa obtinem alocatie de stat din Romania?
Intrebarea mea este cum ar trebui sa arate un contrat iregistrat la ANAF.Contractul a fost in doua expelare scoase la imprimanta si cu o copie de buletin iar reinoirea de contract a fost la fel.Deci trebuia sa semnez ceva eu avizat de ANAF?Precizez ca garantia nu mi-a restituito pentru ca a fost oprita din cate imi zice ea acum pentru varuit.I-am cerut sa vad facturile care sa platit la renovare dar a refuzat.
Am stat in chirie un an si jumatate cu un contract facut la mana,proprietarul mi-a zis ca e vizat de avocat.Am platit luna in curs si garantie.Dupa ce am plecat nu mi-a dat garantia pentru ca trebuiau sa mai ajunga facturi la utilitati,dupa care a zis ca trebuie sa renovez apartamentul (varuit) cu toate ca toata iara a fost mucegai.Sa repar o canapea care sa stricat cu timpul fiinca era un material prost mentionez ca prima oara cand i-am zis de canapea a zis ca o repara ea dupa care sa schimbat treaba si ca a gasit o pata de mucegai pe saltea.Plus de asta a varut ea si a chemat o firma de curatenie sa ii faca curat pentru ca sa facut mizerie cu toate ca eu am lasat apartamentul curat inainet sa plec.Acum au ajuns facturiile si ma ameninta ca daca nu le platesc ma da in judecata dar garantia nu mi-a dat-o pentru ca a zis ca intra in curatenia apartamentului.Intrebarea mea e ce datorie aveam eu ca si chirias si daca ma poate da in judecata.