avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 216 soluții astăzi
Forum Activitate adana

Activitate adana

Răspuns la discuția Cum pot deschide un proces?
Multumesc de raspuns! apartamentul nu a fost vandut cumnatului, a fost cumparat pentru el de parintii sotului. Ideea e ca la acea data el nu avea banii, noi toti stiind ca ei au fost dati de parinti, urmand ca apartamentul parintesc sa revina sotului. Presupun ca si in acei ani trebuia sa dovedesti ca ai banii necesari achizitiei
Speta este urmatoarea: prin anii 2000 socrii mei i au cumparat cumnatului un apartament cu banii lor, urma ca apartamentul in care locuiau socrii sa i revina sotului meu. Dupa decesul socrilor si pentru ca nu s au facut acte, cumnatul meu nu mai recunoste intelegetea si doreste sa imparta apartamentul ramas. Intrebarea este daca pot ataca actul de vanz-cump al cumnatului, stiut fiind faptul ca acesta nu a avut banii necesari sa l cumpere? adica se poate ataca acel act si intra in succesiune?
buna! am si eu o problema: sunt angajata la o institutie de stat, si momentan sunt in CIC; de curand la serviciu a inceput reorganizarea institutiei, si postul meu a fost restructurat, eu urmand sa fiu mutata la un alt departament; intrebarea este: pot fi mutata pe un post care nu corespunde pregatirii mele profesionale, chiar daca pe acelasi salariu si aceeasi functie? pot sa ma mute in alta parte fara acordul meu?
multumesc