avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 671 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters40598

Activitate ContSters40598

Of, va iesi o ..varza din topicul meu, doar ptr. ca cineva a inteles..invers absolut tot!
Ok, nu mai comentez nimic..scz!
Vai, nu pot sa cred!
Multumesc ptr. raspuns dar..va rog frumos...nu mai comentati..mi-e suficient cat ati spus!
As dori un raspuns argumentat, nu o..parere!
Dosarul nu este atasat niciunui alt..dosar.
Dosarul are destule parti vatamate si civile, doar un singur inculpat si doua parti responsabile civilmente. A fost respins ca inadmisibil recursul parchetului si nefondat recursurile inc. , partilor civile si p. responsabile civ.
Avand in vedere ca ICCJ are de motivat aceste trei respingeri..considerati motivarea deciziei poate dura mai mult decat 30 de zile? In aceasta perioada poate vreo parte civila sa investeasca cu formula executorie decizia care a ramas def....chiar daca inca nu avem motiverea dec. pronuntata in recurs ?
Altceva ma interesa!
In situatia in care nu exista cauza de conexitate, poate instanta in aceeasi sedinta in care abia s-a invocat exceptia conexitatii (la care partea arata ca nu se impune conexarea), sa se treaca si pe fond? Sau mai intai trebuie sa se proinunte prin Incheiere asupra exceptiei?
Daca se invoca exceptia conexitatii si la acelasi termen se raspunde, aratand ca nu exista cauza de conexitate, poate instanta sa treaca tot atunci la judecarea pe fond a cauzei sau va trebui mai intai sa se pronunte prin incheiere asupra exceptiei conexitatii si abia dupa alt termen , asupra fondului?
In situatia in care la primul termen de judecata am invocat exceptia lipsei calitatii de reprezentant, - instanta a prorogat discutia pe exceptie - pot la urmatorul termen la care vreau sa ma si judec pe fond, sa renunte la aceasta exceptie?
Rog pe cei care au avut recent dosare la ICCJ, sectia penala, sa imi spuna ca perioada de timp, cat dureaza motivarea unei decizii pronuntata de preainalta intr-un dosar penal cu vreo 20 de parti(civile, inculpat, parchet) ?
Conteaza daca fac cerere de urgentare a motivarii?
Cum pot obtine o investire cu formula executorie a unei hotarari atat timp cat dosarul in care s-a pronuntat este la alta instanta, pentru motivarea deciziei pronuntate in recurs? Am decizia din apel care practic a fost mentinuta de instanta de recurs dar...pot sa investesc decizia din apel cu formula executorie fara dosar?
:coffee: