avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1886 soluții astăzi
Forum Activitate ionwt

Activitate ionwt

Buna dimineata! As dori sa intreb daca acea declaratie se face la politie sau notariat?? Am nevoie de ea la facultate,eu locuiesc impreuna cu bunicii mei,si mi.au spus ca trebuie sa aduc o declaratie a bunicilor ca locuiesc la ei. Va multumesc!
Va multumesc pentru sfatul dat! Dar daca nu imputernicim pe cineva, nu putem lua banii, persoana aceea refuza sa imputerniceasca pe altcineva si raman acolo la infinit daca nu luam masuri.. Ma gandesc ca daca ar refuza sa imparta banii conform cotelor stabilite , ar fi un caz penal,nu? Ar putea fi chemat in instanta?
Am inteles ca notarul nu poate obliga persoana respectiva prin imputernicirea pe care o face sa vireze sumele de bani in conturile respective.
Buna seara!
I legatura cu ANRP-ul , in aceasta primavara (prin Arpilie) s-a emis ordinul de plata catre un singur beneficiar. Pe acest O.P suntem 5 beneficiari. Am avut destule probleme cu privire la sustragerea banilor si acum ne-am mobilizat cat de cat. Am inteles ca trebuie imputernicita o singura persoana pentru ridicarea banilor. Am avut probleme cu un singur beneficiar deoarece el n-are nevoie de bani , dar acum s-a razgandit si doreste si el sa ia parte doar ca vrea ca el sa fie imputernicitul. Intrebarea mea este ca daca acesta poate refuza trasnferul banilor catre ceilalti beneficiar, adica catre conturile lor personale? Va multumesc frumos!