avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Activitate AndreRaluca

Activitate AndreRaluca

Răspuns la discuția Desfintare post
Update de date :

Nu stiu cum sa procedez si cum e mai bine.

Fiind incadrata ca persoana cu handicap accentuat (certificatul este depus la societetea unde lucrez), beneficiez de minimum 30 de zile de preaviz.
Firma imi acorda acest preaviz, in urmatoarea conditie A) sau B)

A) Inchidere contract pe 25 noiembrie, timp in care se afla ma aflu in preaviz platit.Contractul individual de munca se incheie cu acordul partilor si nu beneficiez de somaj.

B) Incetarea contract de munca din 17.10 art. 65 alin. (1). Mi se face contract de munca pe perioada determinata la o alta firma 17-25.11.2016, urmat de somaj.

As vrea sa va sfatuiti cum sa aleg si ce sa aleg.....

Multumesc

Răspuns la discuția Desfintare post
Am inteles.
Voi contacta persoana ce se ocupa si o voi intreba.

Cum am prezentat la inceputul deschiderii postarii : locatia unde lucrez se desfiinteaza.
Deci c.i.m. inceteaza din motive neimputabile mie ca si angajat. La acest angajator am o vechime de 2 ani si 6 luni.
Momentan nu am fost notificata in scris despre incetarea raportului de munca, ci doar verbal (telefonic) de catre o colega dintr-o alta locatie.

Am sa revin cu detalii dupa ce le voi afla.

Multumesc
Răspuns la discuția Desfintare post
Momentan discutiile se poarta telefonic, nu stiu cu ce articol
Nu vreau sa fiu in preaviz si in somaj in acelasi timp. Intrebarea era daca in cazul primei variante, dupa terminarea preavizului, mi se acorda somaj.
Răspuns la discuția Desfintare post
Update de date.
Mi s-au propus 2 posibilitati :
1. inchiderea contractului sa se faca pe 25 noiembrie timp in care stau in preaviz si sunt platita.

2. Somaj - incetare contract din 17.10, iar intre 17.10 - 25.11 contract pe alta firma.


La prima varianta as vrea sa stiu daca sunt in preaviz se mai acorda somajul ?
Răspuns la discuția Desfintare post
Bun, in cazul asta ce este de facut ? Ca observ ca nimic din codul muncii nu protejeaza angajatul, mai degraba angajatorul.
Răspuns la discuția Desfintare post
Nu avem sindicat, lucrez in domeniul asigurarilor - broker in asigurari,cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Am citit pe internet ca la momentul actual nu exista un contract colectiv de munca ptr ramura aceasta. In cazul in care nu exista, contractul colectiv national intra in vigoare ?

Cum pot proceda ?

Multumesc
Răspuns la discuția Desfintare post
Am inteles acest lucru, iinsa avand in vedere ca nu cunosc ce scrie in ccm, nu vad cum as putea sa-mi cer aceste drepturi.
Nu am fost anuntata in scris de desfiintarea postului, ci de una dintre colegele dintr-o alta locatie.

Pe data de 17 este ultima zi de munca, deoarece le expira contractul de inchiriere cu magazinului unde se afla locatia unde lucram.

Nu am fost in preaviz iar salariatul cu handicap caruia i se desface contractul individual de munca din initiativa angajatorului pentru motive neimputabile acestuia are dreptul la un preaviz platit, de minimum 30 de zile lucratoare, conform art. 83 alin. (1) lit. e) din Legea 448/2006.

Pana in momentul de fata nu s-au respectat cei 2 pasi, nu vad cum ar respecta ceva ce nu cunosc adica salariile compensatorii.

Răspuns la discuția Desfintare post
Inca o precizare pe care am uitat s-o fac, detin certificat de handicap grad accentuat, acesta fiind depusa la societatea unde lucrez in vederea scutirii platii impozitului/salariu
Buna ziua,

As vrea sa stiu parerea dumneavoastra in speta urmatoare :

Incepand cu luna martie 2014 pana pe 17 octombrie 2016, am lucrat/lucrez in cadrul unei firme de brokeraj in asigurari cu contract de munca pe perioada nedeterminata.
Am aflat ca locatia unde lucrez se va desfinta si automat si postul pe care lucrez.
As dori sa stiu inafara de indemnizatia de somaj, ce drepturi mai am ? Am dreptul la salarii compensatorii ? In contractul individual de munca nu este nimic specificat

Multumesc
Buna ziua,

Beneficiez de un certificat de handicap, grad accentuat incepand cu anul 2010.
Am inceput sa lucrez in martie anul 2014.
Am depus la angajatorul meu certificatul de handicap pentru scutirea impozitului pe salariu incepand cu data de 4 august 2016 si in luna august am beneficiat de scutirea impozitului pe salariu. Pana la data de 4 august 2016 nu am depus certificatul de handicap deoarece nu am stiut de legea ce scuteste de plata impozitului pe salariu a persoanelor cu handicap accentuat sau grav.

Intrebarea mea este daca pot cere restituirea impozitului pe venit, cui ma adresez si pe ce perioada pot face acest lucru.


Va multumesc