avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 903 soluții astăzi
Forum Activitate anghel12

Activitate anghel12

Răspuns la discuția teapa
Tatal meu a trecut printr-o situatie foarte asemanatoare, cu cateva exceptii: hotul (pardon, constructorul, sa-i zicem ghita) este roman de-al nostru iar pe parcursul lucrarilor ghita a afisat o pancarda cu datele constructiei. Tot asa, cu avans si chitante de mana..pana la urma tipul l-a lasat balta cu casa si nu a mai raspuns la nici un telefon, tata nici macar unde statea nu stia. Din cate stiu, tata s-a dus la judecatorie sau parchet sau ceva de genul. A declarat ce s-a intamplat si au trimis un evaluator care sa constate stadiul lucrarilor. Asta pentru ca sa poata continua tata constructia, fara sa existe riscul ca hotul sa revina si sa spuna ca a facut-o el. In privinta recuperarii prejudiciului, depinde cat e de mare, pentru ca desi chitantele de mana pot fi luate in considerare, suma de pe ele va fi comparata cu valoarea lucrarilor executate de ghita (sau atilla in cazul tau), valoare determinata de un evaluator. Si problema e ca daca incepe ala sa iti ia in considerare pretul de piata al materialelor si al mainii de lucru, e posibil sa ajunga chiar la concluzia ca ce a construit atilla valoreaza chiar mai mult decat banii pe care i-ai dat. In cazul tatalui meu, la o evaluare ar fi iesit cam chit, desi pe ghita nu l-a costat cat ar iesi la evaluare pentru ca el a lucrat la negru. Dar asta e o alta poveste cu care eventual poti sa il ameninti in caz ca vine sa mai ceara bani.
Răspuns la discuția Help: Furt din hipermarket
Multumesc frumos dislexic, sper sa ai dreptate. Nu am mai mentionat ca la iesirea din camera de "interogatoriu", unul din paznici a intrebat "il fotografiem acum?" iar altul a zis ca nu. Poate e pentru baza lor de date interna, nu stiu. Oricum, mi-a deschis ochii cu siguranta.
Am si eu o problema. Am furat din cora niste produse de valoare mica, cateva sute de mii, desi nu cred ca are importanta suma. M-au oprit la iesire, "control de rutina" etc..ideea e ca dupa ce m-au dus intr-o camera si am scos tot ce aveam, am platit pe loc produsele furate, nu au chemat politia, dar mi-au facut o copie de pe buletin. Atat. Dupa ce am platit, au zis ca sunt liber. Ce se poate intampla acum? Am scapat sau vor trimite la politie datele mele? Repet, nu au chemat politia, nu am dat nici o declaratie, nu am semnat nimic, doar mi-au facut o copie de pe buletin.
Va multumesc
Am si eu o problema oarecum asemanatoare. Am furat din cora niste produse de valoare mica, cateva sute de mii. M-au oprit la iesire, "control de rutina" etc..ideea e ca am platit pe loc produsele furate, nu au chemat politia, dar mi-au facut o copie de pe buletin. Atat. Dupa ce am platit, au zis ca sunt liber. Ce se poate intampla acum? Am scapat sau vor trimite la politie datele mele?