avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1086 soluții astăzi
Forum Activitate WRazvan

Activitate WRazvan

Buna ziua, vin si eu cu o problema la voi, in urma unor discuti de marire de salar promise de cateva luni si ne ajungand la cererile promise, la discutia salariala nu am ajuns de comun acord si m-ia impus lichidarea la zi dupa 1 an si 2 luni lucrate sub contractul de munca, cu memtiunea de a nu avea pretentia la preaviz, doresc la aflu daca legea ce prevede onorarea lichidari la zi si timpul obligatoriu in care el este obligat sa mi le predea si daca declaratia de demisie nu a fost luata in considerare si im incheie contractul de munca dupa 3 zile de absenta cum pot proceda, mentionez faptul ca, contractul il am ,nu mi-am cunoscut legile de angajat, nu am facut aceea declaratie in 2 exemplare pentru a avea o dovada la mana si nici nu am semnat nici un flutras de salar care am inteles de la colegi ca, contabilul le-ar putea falsifica deoarece am o semnatura usor de reprodus, plus am mai avut un accident rutier care nu a fost declarat ca si accident de munca, accidentul rezolvat pe cale amiabila intre mine si celalat conducator auto si din cauza ca eu nu m-am asigurat sunt raspunzator pentru daunele masini,mentionez faptul ca mi-e in urma angajari nu mi sa facut un exament psihologic sau adeverinta ca eu pot conduce acel autovehicul in trafic , mentionez ca la angajare mi sa cerut o adeverinta de la medicul de familie ca fiind apt de munca, in 31.01.2018 am declarat demisia mea la zi in urma urletelor ca el , citez "ca el vrea sa ne incetam colaborarea" si obligatia de am declara "demisia la zi fara pretentia la preaviz"
Doresc cel mai mult sa aflu daca luni nu im voi primi actele de incetare la loculul de munca, sa merg marti la lucru pentru a nu avea dovada de ami declara incheierea contractului in urma absentei a 3 zile de la locul de munca, si daca se ajunge la asta mai pot face dovada ori falsului in acte pentru fluturasul de salar sau raportarea la ITM ca, nu sa anuntat accidentul de munca, si prin urmare am dovezi cu foaia amiabila in urma accidentului , el a fost inregistrat la asigurari, si am fost in timpul serviciului, plus din ultimul salariu am ramas din suma totala de bani cu nimic alceva decat bonurile de masa si ceva bani,deoarece in momentul inmanari banilor mi-a tras restu datorat in urma daunelor produse masini firmei, piesele au fost cumparate pe firma, manopera a fost la negru, si eu am ramas fara nici un ban si loc de munca. Multumesc frumos.
Stima si respecte forumului,
C Stefan.

Buna ziua,am fost condamna la 2 ani si 4 luni cu supendare sub supraveghere in perioada de 4 ani de incercare,data condamnari a fost la 30.10.2013 fapta constituie concurs de incidente 2 ani pentru trafic si 4 luni pentru consum,plata cheltuielilor de judecata au fost platite complet si cele 150 de ore in folosul comunitati terminate la 2 luni dupa condamnare,vreau sa stiu dupa terminarea supravegheri primesc reabilarea de drept sau trebuie sa optez pentru ce-a judecatoreasca, multumesc anticipat.